07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Vesayet bitecek başkanlık gelecek’

‘Vesayet bitecek başkanlık gelecek’

CUMHURBAŞKANI Başdanışmanı Bülent Gedikli, Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde 'Başkanlık Sistemi'ni anlattı. Kahramankazan Belediyesi Konferans solunda konuşan Gedikli, "Türkiye'nin gelecek vizyonunu oluşturacak olan başkanlık sistemidir. Kahramankazanlılar 15 Temmuz gecesi gerçekten büyük bir iman ateşi yaktılar. İnşallah şimdi başkanlık sistemiyle ilgili de bu ateşi yakacaklar. Vesayet bitecek, başkanlık gelecek" dedi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin püskürtülmesinde simge ilçe haline gelen Kahramankazan’da vatandaşlar başkanlık sistemi hakkında bilgilendirildi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli tarafından anlatılan ‘Başkanlık sistemi’ni Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş da izledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli konuşmasında, “Başkanlık sisteminin tabi en temel özelliği, Türkiye’nin geleceği açısından ekonomik kalkınmayı sağlayacak olması. Yani biz bunu böyle koyuyoruz. Bunun da temel sebebi istikrardır. Yani siyasete istikrarı sağlayacağımız için ekonomik kalkınmada çok önemli hamleler yapacak. Türkiye’nin gelecek vizyonunu oluşturacak olan başkanlık sistemi. Şahsi bir olay değildir başkanlık meselesi. Cumhuriyet Halk Partisi bunu böyle algılamakta ısrar ediyor. Ama biz biliyoruz ki kendileri başkan seçilebilecek olsa başkanlık sistemine ‘evet’ derler. İşte biri açıklama yapıyor, diyor ki; ‘anahtar deliğinden bile içeri giremez’ gibi yaklaşım gösteriyorlar. Artık bu iş milletin gönlüne düşmüş. CHP kendi bilir. Yani onların anahtar deliğinden geçer geçmez demesi hiç önemli değil. Bu işin içinde olurlarsa, katılırlarsa tabi hem kendileri açısından, hem de Türkiye açısından iyi bir şey yapmış olurlar” dedi.

VESAYET BİTECEK, BAŞKANLIK GELECEK

Baştanışman Gedikli konuşmasının devamında, “Burada temel konulardan bir tanesi de vesayetin, vasilerin temizlenmiş olmasıdır. Türkiye vasilerden çok çekti. Artık vesayet bitecek, başkanlık gelecek. Temel olay bu. Şu anda başkanlığa en çok itiraz edenler bu vesayetçilerin kendileri ve uzantıları. Hem içeride, hem dışarıda bunlar itiraz ediyorlar, istemiyorlar. Çünkü bunların şahsi menfaatleri ve belli grupların menfaatlerinin sona ereceğini düşünüyorlar. Çünkü bunlar hep istikrarsızlıktan kazandılar. Siyasi istikrarsızlık olduğu zaman, koalisyon çatışmaları olduğu zaman bunlar en fazla menfaat elde ederler. Dolayısıyla bunlar bitecek ve sistem daha etkin hale gelecek. Bizim milletimizin de bunu tasvip ettiğini biliyoruz, görüyoruz. Birileri’ millet istemiyor’ diyor, ama biz de onlara diyoruz ki; buyurun referanduma gidelim millet istiyor mu istemiyor mu görelim” diye konuştu.

TÜRKİYE DEVLETİ BİR CUMHURİYETTİR, BU DEVAM EDECEK

Burada yasama ve yürütmeNİN birbirinden tamamen ayrı ve asla bir rejim olayı olmadığını belirten Bülent Gedikli, “Bu; CHP’nin uydurduğu en büyük yalan. Bu işin bir rejim değişikliği anlamına geldiğini söylemeleri. Uzaktan yakından alakası yok, rejimimiz cumhuriyettir. Türkiye devleti bir cumhuriyettir, bu devam ediyor ve bütün bir milletin cumhuriyetidir bu Cumhuriyet. Sadece CHP’nin cumhuriyeti değildir. Burada konuşulan konu hükümet etme modelinin değişmesidir. Yani siyasi sistemin değişikliğiyle alakalı bir yaklaşımdır. Bunlar anayasayı da bilmiyorlar, anayasal hukuku da bilmiyorlar, sistemleri de tam bilmiyorlar. Bunu, rejim değişikliği olarak görüyorlarsa bunlar eğitimlerini de bir gözden geçirsinler derim ben. Bu kadar büyük bir çarpıtmayı ilk kez görüyoruz” diye konuştu.

DOLARIN YÜKSELMESİ KÜRESEL KONJÖKTÜRÜN YANSIMASI

Dövizdeki hareketin Türkiye ile alakalı olmadığını da belirten Baştanışman Gedikli, “Bir çok ülkenin parası değer kaybetti. Trump’ın seçilmesine çok keskin tepkiler geldi. Bir takım spekülatörlerin ve manipülatörlerin de devreye girmesiyle bunlar oluyor. Genel olarak dünya da yaşanan bir konjonktür. Bunu özellikle vurgulamamız lazım. Dalgalı kur sistemindeyiz. Bu sistemde bu tarz dalgalanmalar oluyor. Küresel konjonktürden kaynaklanmış olması önemli. Türkiye’nin ekonomik dengelerinde herhangi bir sorun yok. Kamu maliyesinde sorun yok, devlet borçlarında sorun yok. Bugün birçok dünya ülkesinde bu sorunlar yaşanıyor. İnanılmaz ölçüde kamu borçlu bütçe açıkları muazzam. Türkiye bu konuda masum ve korunmuş bir halde. Biz bu günlere hazırlandık çünkü. Bankacılık sistemimiz de sağlam. Dolayısıyla ekonomik temeller sağlam olduğu içinde inşallah bu süreci gayet iyi yöneteceğiz diye düşünüyorum” dedi.

Hasan POLAT/KAZAN(Ankara), (DHA)-