07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » VEDAŞ ekiplerinin karda zorlu çalışması

VEDAŞ ekiplerinin karda zorlu çalışması

VAN Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (VEDAŞ), hizmet bölgeleri olan Van, Bitlis, Muş ve Hakkari ile bu illeri bağlı ilçe, köy ve mezralarda yoğun kar yağışı ve fırtınalı hava hayatı olumsuz etkilerken bölgedeki elektrik şebekeleri de özellikle kırsal bölgelerde ciddi zararlar gördü.

VEDAŞ ekipleri, zorlu hava koşullarında arızaları gidermek için mücadele ediyor.

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illeri ile bu illere bağlı ilçe, köy ve mezralarda yoğun kar yağışı ve fırtınalı hava, birçok yolu ulaşıma kapatıp yaşamı olumsuz etkilerken, elektrik şebekelerine de ciddi zararlar veriyor. Yetkililer, bölgede Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de hizmet veren VEDAŞ ekiplerinin, enerji sürekliliğini sağlamak amacıyla meteorolojinin kar uyarısı yaptığı ilk günden itibaren kriz planını hazırlayarak çalışma başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda arıza bakım ve onarım ekiplerinin sayılarını ve vardiyalarını artırdıklarını anlatan VEDAŞ yetkililer, bazı noktalarda -30 dereceyi bulan hava sıcaklıklarında ve devam eden fırtınalı kar yağışında arızalara müdahele edebilmek adına ekiplerin sürekli aktif olduklarını söyledi.

Uzun ve çetin geçen kış şartlarından şebekelerin en az hasarla çıkması için çalışmalara yaz döneminde başladıklarını anlatan VEDAŞ yetkilileri, bu çalışmalar kapsamında parça çalınması nedeniyle zarar gören direklerin onarıldığını iletken kontrolleri yapılarak şebekenin kışa hazır olması için gerekli tüm önlemlerin alındığı belirtildi. Hizmet bölgelerinde uzun süreli enerji kesintisinin yaşanmadığını ancak yolların kapalı olduğu ve ulaşımın imkansız olduğu noktalarda yaşanan kesintilere ise yollar açılır açılmaz müdahale edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Örneğin, Van iline bağlı Akbudak Köy Grubu, yolların ulaşıma kapalı olması nedeniyle 3 gün enerji alamamış, yolların ulaşıma açılması ile birlikte ekiplerimiz köye intikal ederek arızayı gidermiştir. Fırtınalı olumsuz hava Bitlis’te de etkisini göstermiş özellikle Mutki, Hizan, Tatvan ve Güroymak ilçelerinde metrelerce karda arıza tespiti ve onarımı yapan ekiplerimiz, çığ tehlikesinin olduğu arazi şartlarında enerji sürekliliği için yoğun çaba sarf etmişlerdir. Karın etkisini en çok hissettirdiği ilimiz olan Hakkari’de ise kar yağışı ile bir çok köy yolu ulaşıma kapanmıştır. Şemdinli ilçesinde 11 adet 3/0 direği ve 70 adet AG direğinin düştüğü tespit edilirken Yüksekova Dağlıca çıkışında hasar gören direklere yolların kapalı olması nedeniyle müdahale edilememiştir. Ekiplerimiz araç ile gidebildikleri noktalara intikal etmekte kalan yolu da çoğu zaman metrelerce karın içerisinde kilometrelerce yürüyerek kat etmektedir. Ancak gerek çığ tehlikesi gerekse de coğrafyanın fiziki şartlarının zorluğu nedeniyle bazı noktalara ulaşım maalesef sağlanamamaktadır.”

VAN, (DHA)-