07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Türkiye onurunu korumalı ama, Rusya’ya tazminat da ödemeli”

“Türkiye onurunu korumalı ama, Rusya’ya tazminat da ödemeli”

VATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, iki günlük Antalya ziyaretinin son gününde Türkiye-Rusya ilişkilerinde gelinen noktayı değerlendirdi. Perinçek, "Rus uçağının düşürülmesi sabotajdır. Uçağı, ABD ve Rusya düşürdü. Türkiye onurunu korumalıdır ama tazminat da ödemelidir" dedi.

Konakladığı Falcon Otel’de basın toplantısı düzenleyen Doğu Perinçek, Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olduğunu belirterek, Türkiye’nin ekonomideki nabzının da Antalya’da attığını söyledi. Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarının Rusya, Çin ve Avrasya ülkeleri olduğunu aktaran Doğu Perinçek, “Asya ülkeleri, Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkiler ekmek, yaşam meselesi demektir. Rusya uçağının düşürülmesi bir anlamda bizim ekmek davamızı, yaşam davamızı dinamitlemektir. Sabotajdır. Rusya uçağı düşürüldü ama hepimizin başına taş düştü” diye konuştu.

Rus pilotunu havada canice öldürenlerin İzmir’de gözaltına alınmalarının Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Doğu Perinçek, şöyle devam etti:

“Rus hükümeti de bu konuyu inceliyor. Bu olumlu gelişmedir. Artık cesur olma zamanı. Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu akıllarını başlarına almalı. Haziran, Temmuz geldiği zaman onları kimse kurtaramaz. Rusya- Türkiye ilişkileri derhal onarılmalıdır. Rusya ile düzelirse, İran ve Suriye ile de ilişkilerimiz düzelir.”

Bir gazetecinin, Rusya’nın Türkiye’den özür beklediği ve pilot ile Rus uçağı için de tazminat talebinde bulunduğunu hatırlatması üzerine Doğu Perinçek şunları söyledi:

“Türkiye aklını kullanarak kendi onurunu ve çıkarlarını dikkate alan çözümler üretebilir. Rus pilotunu öldüren Alparslan Çelik’in gözaltına alınması olumlu bir adımdır. Türkiye ekonomisinin kaybetmesini göz önüne alırsak, bir otelin kazancının Rus jetini karşılayacağını düşünüyorum. Burada devlet aklına, devlet yaratıcılığına ihtiyaç var. Vatan Partisi iktidarda olsaydı, dost ülke olan Rus uçağını düşürmezdi. Uçağı Amerika ve İsrail’in düşürdüğünü iyi biliyorum. Tayyip Erdoğan Putin’e uçak krizinden 4 gün önce ‘Türk ordusu Suriye’nin kuzeyine girecek’ dedi. Putin izin verdikten sonra da uçak düşürüldü. Kim düşürdü, Türkiye- Rusya yakınlaşmasından korkanlar düşürdü. ABD, İsrail düşürdü. Paralel yapı demek Amerika ve İsrail demektir. Rusya bizden onurumuzdan fedakarlık istemiyor.”

Perinçek hükümeti uyardığını da kaydederek, “İhtar ediyorum, omuzlarından sarsıyorum. Olayları seyretmek çok ağır sonuçlar getirecektir. Türkiye- Rusya ilişkilerini düzeltmezse AKP yönetimi devrilir” dedi.

Süleyman EKİN / ANTALYA, (DHA)