07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Terörü öyle bitireceğiz ki kimse bir daha ağzına PKK lafını alamayacak’

‘Terörü öyle bitireceğiz ki kimse bir daha ağzına PKK lafını alamayacak’

ŞEHİT Derik Kaymakamı 35 yaşındaki Muhammet Fatih Safitürk için Sakarya Valiliği'nin önünde tören düzenlendi. Şehit kaymakamın eşi Ayşegül ve oğlu Asım Eren, Türk Bayrağı'na sarılı tabutu öptü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu törende gözyaşlarını güçlükle tutarken, "Bu terörü öyle bir bitireceğiz ki, Allah şahittir ki kimse bir daha ağzına PKK lafını alamayacak. Bu milletimize namus sözüdür, şeref sözüdür" dedi.

Şehit Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk için Sakarya Valiliği’nin önünde tören düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, şehidin babası Asım, annesi Fatma Safitürk, eşi Ayşegül Safitürk, belediye başkanları, daire müdürleri ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Tören sırasında annesinin önünde bulunan şehidin oğlu Asım Eren’in oyuncak bir araba ile oynadığı görüldü. Şehidin naşı başında asker ve polisler birlikte nöbet tuttu.

Törende ilk olarak konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman meslek hayatının en zor konuşmalarından bir tanesini yaptığını belirterek, “Çok çalışkan bir meslektaşımızdı. Başarılarından dolayı Derik’te belediye başkanlığı yapmasını istediler. Kahraman milletimize yakışır şekilde kaymakamlığı ve belediye başkanlığını yürütüyordu. Derik son bir ayda çok büyük aşama kaydetti. Çok başarılı çalışmalar yapıyordu. Terör örgütü şunu bilmeli ki, bu kahraman milletimizin binlerce Fatih gelecektir. Şimdi Asım geliyor inşallah” dedi.

Tören sırasında konuşurken güçlükle gözyaşlarını tutan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Muhammet Fatih Safitürk’ün hizmetleriyle milletin yüzakı olduğunu, ayrım gözetmeden hizmet edebilmek için çalışırken şehit olduğunu söyledi. Bakan Soylu kaymakamın hain ve alçak bir saldırı ile şehit edildiğini belirterek, “Bir mesai arkadaşım olarak Allah şahittir ki ben ondan razıyım. Ve inanıyorum ki milletimizde ondan razı. Bir şeyi burada ilk kez söylüyorum. Muhammed Fatih kardeşim benim aynı zamanda akrabamdı. Bir bakanla bir kaymakamın o mesafesini hiç bozmadı. Akrabayız Muhammed Fatih ile” dedi.

İÇİM CIZ ETTİ

HDP’nin sıralarında büyükelçileri görünce içinin cız ettiğini söyleyen Bakan Soylu şöyle konuştu:”Bilmenizi istiyorum ki o büyükelçiler, HDP’nin grup sıralarına oturduğu zaman içim cız etti. Eyvah dedim, terör örgütüne cansuyu veriyorlar, cesaret veriyorlar. Bir şeyi milletimiz çok iyi anladı. Bu ülkeye ihanet ettikleri için içeride olanların vekil, o gün koltuklarına oturanlar asiller. Onlar bu toprakların çocukları değiller”

Bakan Soylu’nun konuşması sık sık tekbir ve ‘İdam istiyoruz’ sloganlarıyla kesildi. Yaşadığı üzüntü nedeniyle güçlükle konuşan Soylu, “Dinimizin emri açıktır. Siz onları ölü sanırsınız ama onlar ölü değil, diridirler. O hep eşiyle, evladıyla, annesiyle ve bu milletle birlikte olacaktır. Bu bayrak dalgalandığı sürece onun üzerine sevgili Muhammed Fatih’in, 15 Temmuz şehitlerinin, bu ülkenin varlığı, huzuru için kendi bedenini feda etmekten çekinmeyen her şehidimizin adı yazılı olacaktır. Sabırlı olacağız inşallah. Milletimizin başı sağolsun. Hiç endişe etmeyin bu terörü öyle bir bitireceğiz ki, Allah şahittir ki kimse bir daha ağzına PKK lafını alamayacak. Bu milletimize namus sözüdür, şeref sözüdür. Kaymakam bey görevin tamamlanacaktır, rahat ol” dedi.

AŞKIM SANA ŞEHİTLİK ÇOK YAKIŞTI

Törende şehidin eşi Ayşegül Safitürk, şehidin tabutuna sarılarak, “Aşkım sana şehitlik çok yakıştı. Bir kaymakam şehit olacaktı, o sen olmalıydın aşkım. Biliyordum en önde gittin aşkım. Şehit kaymakamım Allah senden razı olsun. Anneciğim göreceğiz, o bizimle, o bizi görüyor bebeğim. O bize şan, şeref bıraktı anneciğim. Bir insan ‘Beni kırdı, beni incitti’ diyemez. Biri gelsin, vallahi de billahi de yok” diyerek ağıt yaktı.

Şehidin oğlu Asım Eren’in cenazeye babasının 15 gün önce aldığı oyuncak ile geldiği görülürkün, küçük çocuğun bayrağa sarılı tabutu öpmesi duygulandırdı.

Şehit kaymakamın naşı, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş’ın yaptığı duanın ardından cenaze namazının kılınacağı Kalaycı Merkez Camisi’ne götürüldü.

Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER-Selda Hatun TAN/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA) –