07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Terör örgütü PKK’da çözülme başladı

Terör örgütü PKK’da çözülme başladı

Çukurca ve Yüksekova'da 24 Ağustos'tan bugüne kadar 510 PKK'lı etkisiz hale getirildi

HAKKARİ’nin Çukurca ve Yüksekova İlçeleri kırsalında PKK terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, Türk Hava Kuvvetleri’nce yapılan hava taarruzları ve silahlı İHA’lar ile, 24 Ağustos’tan bugüne kadar toplam 510 terörist etkisiz hale getirildi. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, son 3 ayda gerçekleştirilen operasyonlarda, terör örgütünün girilemez olarak efsaneleştirdiği belirtilen üslenme alanlarının teröristlerden temizlendiği öğrenildi.

Güvenlik güçlerinin baskın tarzındaki operasyonları ile bu bölgedeki teröristleri ciddi anlamda psikolojik ve fiziksel baskı altına aldığı belirtilirken, hareket edemez duruma geldiği ifade edilen teröristlerin en ufak hareketliliklerinde bu sefer de insansız hava aracı tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Güvenlik güçlerinin özellikle Hakkari Çukurca ve Yüksekova kırsalında gerçekleştirdiği operasyonların devamlılık ve süreklilik arz ettiği belirtilen karakterinin, buradaki terörist unsurlarını nefes alamaz hale getirdiği vurgulandı. Telsiz dinlemelerine takılan konuşmalarda teröristlerin moral, disiplin, grup bütünlüğü ve motivasyonlarının ciddi anlamda bozulduğunun gözlemlendiği ifade edildi.

KANDİL’DE YAŞANAN OLAY TEKRARLADI, TERÖRİSTLER BİRBİRLERİYLE ÇATIŞTI

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hakkari 3’üncü Tümen Komutanlığı’na bağlı birlikler, telsiz dinlemelerinde PKK’lı 2 terörist grubun birbirleriyle çatışmaya girdiklerini tespit etti. Bu olayın, bölücü terör örgütü elebaşının yakalanmasından sonra açık şekilde gün yüzüne çıkan örgüt içi ilk çatışmalardan biri olduğu ifade edildi. Yıllar önce benzer bir olayın Kandil’de de yaşandığı ve ardından PKK’da büyük bir çöküş meydana geldiği kaydedildi. Dün Yüksekova’daki Dağlıca İkiyakalar güneyinde, Irak’ın kuzeyindeki Şetünüs bölgesi yakınlarında birbirleriyle çatışan teröristlerin haberlerinin alındığı ve bu durumun bölgeden alınan kaynaklarla doğrulandığı vurgulandı.

Ayrıca telsiz dinlemelerinden teröristlerin arasında çıkan bu çatışmalarda ölü ve yaralı olduğu bilgisinin de alındığı ifade edildi. Kaynaklardan alınan bilgide, teröristler arasında belli bir süre önce başlayan tartışmaların bugün silahlı çatışmaya dönüştüğü; bunun, örgütün Hakkari Çukurca-Dağlıca arasında verdiği 400’e yakın zayiattan kaynaklandığı ve çatışmadaki tarafların örgüt eskileriyle yenileri arasında patlak verdiği öğrenildi.

TELSİZ KONUŞMALARI ÇÖZÜLME SÜRECİNİ İŞARET ETTİ

Askeri kaynaklardan, Oramar Tepe Üs Bölgesi’nin batısında bulunan Tarzo Tepe’nin güney bölgesinden 40-50 el silah seslerinin duyulduğu ve silah seslerinden 2-3 dakika sonra ‘Civanı ve yanındaki 4’ünü vurduk, diğerleri düşman tarafına kaçtı takipteyiz’ diye telsiz dinlemesinin alındığı da öğrenildi. Askeri kaynaklarca sınıra doğru gelen teröristlere yönelik gerekli tedbirlerin alındığı belirtilirken, teröristlerin teslim olmaları halinde devletin, onların yaşam haklarını hukuk çerçevesinde güvence altına alacağı vurgulandı. Bu durumun, örgütün son dönemde özellikle Dağlıca-Çukurca bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda çözülme sürecine girdiğini gösterdiği ifade edildi.

ANKARA, (DHA)