07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Tekirdağ’da eylem hazırlığındaki DEAŞ operasyonu

Tekirdağ’da eylem hazırlığındaki DEAŞ operasyonu

TEKİRDAĞ'da eylem hazırlığında olduğu belirlenen Suriye uyruklu DEAŞ üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Tutuklanan 2 kişinin DEAŞ’in Suriye emiri ile yazıştıkları ve Türkiye’de saldırılarda bulunmak için talimat bekledikleri belirtildi.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri yaptıkları teknik ve istihbari çalışmalarda, Suriye’nin Halep kentinden çalışmak üzere Tekirdağ’a gelen Suriye uyruklu A.O., M.C., ve M.A.’nın ikinci el eşya satan bir işyerinde çalışmaya başladıklarını belirledi. Yakın takibe alınan 3 kişinin DEAŞ’ın Suriye emiri ile Arapça yazışmaları deşifre edildi. Yazışmalarda şüphelilerin Türkiye’nin batı illerinde saldırılar yapmak için talimat bekledikleri tespit edildi. Polis, 4 gün önce şüphelilerin ev ve işyerlerine operasyon düzenleyerek A.O., M.C., ve M.E.’yi gözaltına aldı. Emniyet Müdürlüğü’ndeki soruşturmalarının ardından sıkı güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edilen IŞİD’lilerden A.O. ile M.C., tutuklandı. M.E.’nin ise Tekirdağ Göçmen Kabul Merkezi’ne gönderildiği ve buradan sınır dışı edileceği belirtildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı’nın M.E.’nin serbest kalmasına itiraz ederek, tutuklanmasını istedi.

Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ, (DHA) –