07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Stoltenberg’den TBMM’ye teşekkür

Stoltenberg’den TBMM’ye teşekkür

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Parlamenter Asamblesi Sonbahar Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.

Jens Stoltenberg, konuşmasının başında TBMM’ye ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

Stoltenberg, “Hepimize bir gerçeği hatırlatmak istiyorum. Biz bugün burada Türkiye’de toplanmış bulunmaktayız, darbe girişiminin 4 ay sonrasında. Bu hepimize aslında şunu hatırlatmalı; demokrasi ve özgürlükler dikkate alınmalı, kıymeti bilinmeli, her zaman mutlaka savunulmalı. Eylül ayında Ankara’yı, TBMM’yi ziyaret ettim. Tankların ve F-16’ların bombaladığı meclis binasına gittim. Oradaki hasarı bizzat gördüm. Milletvekilleriyle, bütün temel siyasi parti temsilcileriyle görüştüm. Darbe girişimi gecesi hepsi meclise gittiler ve bir arada demokratik kurumlarını savunmak için dayanışma gösterdiler. Bunun bende çok kalıcı bir etkisi oldu. Onları hem cesaretlerinden, hem de demokrasiye olan bağlılıklarından dolayı tebrik etmek, kutlamak istiyorum. Demokrasi, bireysel özgürlükler ve hukukun üstünlüğü NATO’nun temel değerleridir, kişisel olarak bu temel değerlere çok önem veriyorum” dedi.

“RUSYA’NIN ASKERİ YIĞINANI ARTIRMASIYLA İLGİLİ OLARAK NATO GEREKLİ ADIMLARI ATMIŞTIR, ATMAKTADIR”

Jens Stoltenberg, “Sizler de NATOPA’nın üyeleri olarak değer veriyorsunuz. NATOPA önemli bir platform, demokratik tartışmaların yapılabilmesi için ve açık bir şekilde fikir alışverişi yapılabilmesi, farklı fikirlerin milletvekillerinin paylaşabilmesi için bütün üye devletlerimizden gelen fikirler için önemli bir platform. Farklı ulusların farklı fikirleri ve farklı siyasi partileri temsil ediyor olmamız, yine de ittifak içinde bir arada durabildiğimizi göstermemiz aslında müşterek savunma için çok önemli bir mesaj veriyor. Gerçekten birbirimizi savunma irademizin olduğunu bir kez daha gösteriyor. Zaten Varşova zirvesinde de bunun yaptık. Bir kararını aldık, savunmamızı güçlendirme kararı aldık. Ukrayna’da Rusya’nın saldırgan davranışlarıyla ilgili olarak ve Rusya’nın askeri yığınağını artırmasıyla ilgili olarak NATO gerekli adımları atmıştır, atmaktadır. Biz doğu kanadında ittifakımızı, mevcudiyetimizi artırıyoruz. İtalya, Baltık ülkeleri ve Polonya’da. Yine bu senenin başında, Kanada, Amerika, Birleşik Krallık, buradaki birliklerde, taburlarda liderlik yapma kararı aldılar. Bunun için kendilerine teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“RUSYA’NIN, UKRAYNA’DAKİ SALDIRGAN DAVRANIŞLARINDAN ÖNCE NATO’NUN HER HANGİ BİR PLANI YOKTU”

Stoltenberg, NATO’nun Karadeniz Bölgesi’ndeki mevcudiyetini de artırdığını ifade ederek, “Burada ulusal bir tugay olacak. Hem havada, hem denizde savunmamızı güçlendireceğiz. NATO’nun yaptığı her şey savunmaya yöneliktir. Orantısaldır ve tamamen ulusal taahhütlerimizle uyumludur. Rusya’nın, Ukrayna’daki saldırgan davranışlarından önce NATO’nun her hangi bir planı yoktu. İttifakımızın doğu kanadına birlik gönderme gibi bir amacı yoktu çünkü aslında NATO’nun amacı çatışmaların önlenmesine yönelik” dedi.

TERÖR AÇIKLAMASI

Jens Stoltenberg, NATO’nun terörle mücadele konusunda uzun yıllardır ön cephede yer aldığını belirterek, “Afganistan’daki tecrübemiz bize şunu gösterdi yerel kuvvetlerin eğitilmesi terörle mücadele çerçevesinde elimizdeki en önemli silahlardan bir tanesi. Sadece bu sene yüzlerce Iraklı subayı Ürdün’de eğittik. Son aldığımız karara göre eğitim ve kapasite artırımı çalışmalarını genişleteceğiz, Irak’a yayacağız” dedi.

Stoltenberg, “Daha güçlü bir Avrupa daha güçlü bir NATO demektir. Bu transatlantik bağını daha da kuvvetlendirecektir” diye konuştu.

“DONALD TRUMP İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYI DA DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM”

Stoltenberg, “Washington’da yeni seçilen yönetimi kutlamak istiyorum. Seçilmiş başkan Donald Trump ile birlikte çalışmayı da dört gözle bekliyorum. ABD ve Avrupa arasındaki ortaklı neredeyse 70 yıldır devam etmektedir. Bu ortaklık her zaman iki taraflı destek almıştır” dedi.

Gülseli KENARLI / İstanbul – DHA