07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sınırda IŞİD ile muhalifler çatışıyor

Sınırda IŞİD ile muhalifler çatışıyor

KİLİS'in karşısındaki Suriye köylerinde IŞİD militanları ile muhaliflerin oluşturduğu Fetih Ordusu arasında aralıklarla çatışmalar meydana geliyor. Çatışmalar nedeniyle tedirgin olan bazı Suriyeliler, Türkiye sınırına yakın noktalara çadır kurdu.

Kilis’in Elbeyli İlçesi’nin karşısında bulunan IŞİD denetimindeki El Rai bölgesinde IŞİD militanları ile muhaliflerin oluşturduğu Fetih Ordusu arasında son günlerde yaşanan çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Özellikle geceleri yoğunlaşan çatışmaların ardından tedirgin olan bazı Suriyeliler, araçlarıyla geldikleri Türkiye sınırına yakın noktalarda çadır kurarak buraya yerleşti. Muhaliflerin çatıştığı IŞİD militanlarının mevzileri; koalisyon ülkelerinin savaş uçakları ile Kilis sınırında konuşlu Fırtına obüsleri tarafından da zaman zaman hedef alınıyor.

Sınırda yaşanan hareketliliğin ardından güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Güvenlik duvarının da bulunduğu bölgede zırhlı araçlarla yoğun önlem alan askerler, sınır hattında da kaçak geçişlerin önlenmesine yönelik sık sık devriye görevi yapıyor.

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)