07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sinemaseverler Reha Erdem’in son filminde buluştu!

Sinemaseverler Reha Erdem’in son filminde buluştu!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin geçen yıl başlattığı ve ilham veren filmlerin gösterimlerini yaptığı “!f İlham Serisi”nde dün gece, Reha Erdem’in son filmi “Koca Dünya” sinemaseverlerle buluştu.

Cinemaximum Kanyon’da yapılan gösterime Reha Erdem ve filmin oyuncuları Ecem Uzun ile Berke Karaer’in yanı sıra Yeşim Ustaoğlu, Funda Eryiğit, Yiğit Özşener, Pelin Esmer, Derya Alabora, Damla Sönmez, Jale Arıkan, Serdar Orçin gibi sinema dünyasından pek çok isim katıldı.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin geçen yıl başlattığı ve ilham veren filmlerin gösterimlerine evsahipliği yaptığı “!f İlham Serisi”nde dün gece Reha Erdem’in son filmi “Koca Dünya” gösterildi. “Koca Dünya”, film ekibinin ve davetlilerin katılımıyla Cinemaximum Kanyon’da seyirciyle buluştu. Geceye ayrıca, Yeşim Ustaoğlu, Funda Eryiğit, Yiğit Özşener, Pelin Esmer, Derya Alabora, Damla Sönmez, Jale Arıkan, Serdar Orçin gibi sinema dünyasından yönetmenler ve oyuncular da katıldı.

“Kendimi iyi etmek için film yapıyorum”
Gösterimin ardından Reha Erdem, !f İstanbul’un Direktörü Serra Ciliv’in sorularını yanıtladı. Hayatta meseleleri olduğunu ve filmlerinin de bu meseleler etrafında döndüğünü söyleyen Erdem, “Niye film yapıyorsun” sorusuna “Kendimi iyi etmek için” yanıtını verdi. Film çekmenin “Umut var” demek olduğunu belirten Erdem, “Umuttan çok pozitif olmaya inanıyorum ama. Pozitif olmadan film yapılamaz, pozitif olmamız gerekiyor. Dün, bugün ve her zaman” dedi. “Bana özgürlük alanı sunan, bana hayal kurdurtma imkanı veren ve bana yenilikler sunan filmleri seviyorum” da diyen Erdem, filmin başrol oyuncuları Ecem Uzun ve Berke Karaer’e özellikle teşekkür ederek, Ecem Uzun için “O, mucizevi bir şey. Onu daha çok fazla izleyeceksiniz” dedi.

Reha Erdem, filmlerinde doğanın bir kaçış alanı ve sığınak olduğunu söyleyen ve doğanın yok oluşa doğru gitmesi konusunda ne düşündüğünü soran bir seyirciye de “Filmlerimde doğa hep hayalidir; bu ormanlar, Beş Vakit’te çektiğim yerler… Başka bir hayal kurdurtma aracıdır film. Sığınılacak bir doğa kaldığını düşünmüyorum. Bundan sonraki filmim Mars’a gidiyor herhalde, artık oralara sığınmanızı önereceğim” yanıtını verdi.

İki çocuğun ormana sığınmasının hikâyesi
Ecem Uzun, Berke Karaer, Melisa Akman, Murat Deniz, Ayta Sözeri’nin oynadığı “Koca Dünya”, yetimhanede büyüyen Ali ve Zuhal adlı iki çocuğun bir ormana sığınmalarını konu alıyor. Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen, Eylül’de gerçekleşen Adana Film Festivali’nden de “En İyi Film”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu” ve “Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü” dallarında ödülleri toplayan filmin vizyon tarihi ise henüz açıklanmadı.

Bir sonraki !f İlham filmi “Tereddüt”
“!f İlham Serisi”, Aralık ayında Yeşim Ustaoğlu’nun merakla beklenen son filmi “Tereddüt”ün gösterimiyle devam edecek. Mars Cinema Group ortaklığında gerçekleşecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ise, 16-26 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 2-5 Mart 2017 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de düzenlenecek.