07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Silopi’de öldürülen kadınlara otopsi: 3 cesette 19 kurşun

Silopi’de öldürülen kadınlara otopsi: 3 cesette 19 kurşun

ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi'nde öldürülen DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir ile Fatma Uyar ve Pakize Nayir'in otopsi raporu açıklandı.

Şırnak Cumhuriyet Savcılığı’nca yaptırılan otopsi raporu tutanağında, Demir’in vücuduna 11 kurşunun isabet ettiği ve kafa ön bölgesi ile alnının parçalandığı belirtildi. Çok sayıda ateşli silah mermisi giriş çıkışı olan 3 kadının cesedinde 19 kurşun saptandı. Seve Demir’i teşhis eden HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik raporda yer alan ifadesinde, “”Ambulans şoförü bana, 3 kadın cenazesinin yan yana yakın mesafede olduğunu söyledi. Bu da Seve Demir ile diğer 2 kadının da infaz edildiğini göstermektedir” dedi.

Şırnak’ın sokağa çıkma yasağı bulunan Silopi İlçesi’nde 4 Ocak günü meydana gelen olayda, DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi çalışanı Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayir öldü. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Demir, Uyar ve Nayir’e yapılan otopsi tutanağında, 5 Ocak’ta Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016-14 soruşturma numaralı dosyalarında, kimliği belirsiz bir erkek ve kimliği belirsiz 3 kadına ait cesetlerin kesin ölüm nedenlerinin saptanması için Şırnak Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği belirtildi. Silopi’den ‘2 nolu ceset’ olarak gönderilen cesedin, HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik tarafından teşhis edilen DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir olduğu belirtilen raporda, HDP’li Birlik’in şu ifadeleri de yer aldı:

“Bana göstermiş olduğunuz cenazeyi tam olarak teşhis ettim. Kendisi Seve Demir’dir. Olaydan 4 Ocak’ta HDP Grup Başkan Vekilimiz olan Çağlar Demirel’in beni arayıp olayı bildirmesi üzerine haberdar oldum. Kendisi DBP PM üyesi olarak tanıyorum. Dün ben telefonla aradığımda Seve Demir’in de içinde bulunduğu 5- 6 kişilik grubun yaralı olduğunu öğrendim. Benim olayla ilgili iddiam şudur ki, Seve Demir’in yaralı olduğu, bana bildirildiğinde kendisi hayattayken daha sonra kafasının üst kısmı olmaması, onun infaz edildiği gösterilmektedir. Bana Seve Demir’in yaralı olarak bildirildiği adresten Seve Demir ve diğerlerinin yaralı olarak alınmasını emniyet birimlerine ben ve diğer HDP milletvekillerimiz istedik. Seve Demir ve diğerlerinin verdiğimiz adresten bugün itibariyle alındığını bizler haricen ambulans şoföründe teyit ettik. Ambulans şoförü bana, 3 kadın cenazesinin yan yana yakın mesafede olduğunu söyledi. Bu da Seve Demir ile diğer 2 kadının da infaz edildiğini göstermektedir. Yukarıda belirttiğim gibi yaralı insanın kafasının üst kısmı olmaz, ölü olur. Bu da Seve Demir ve arkadaşlarının infaz edildiğini gösterir. Ben bu iddiaların araştırılmasını istiyorum.”

SEVE DEMİR’E 11 KURŞUN İSABET ETMİŞ

Otopsi raporunda, Seve Demir’in kafatasının parçalandığı ve vücudunda da 5×3 santimetre, 2×1.5 santimetre ve 2×1 santimetrelik ateşli silahlara ait 11 kurşun girişlerinin olduğu belirtildi. Raporda, Demir’e yapılan otopsiyle ilgili “Kafa ön bölgesi ile alın parçalanmış olup, burun kemiği ve üzerindeki cilt ortadan ikiye ayrılmış, kafa boşluğu ve kafa kaidesi görünür hale gelmiştir. Kafadaki saçlı deride, kafa kubbe kemiklerinde geniş doku kayıpları olması nedeniyle yaralanmanın ateşli silah mermi çekirdeği veya herhangi bir patlayıcı mühimmat ile meydana gelip gelmediğini ayrımının yapılamadığı” ifadesi yer aldı.

FATMA UYAR’A 3 KURŞUN

Silopi’de ölen kadınlardan Özgür Kadın Kongresi çalışanı olduğu belirtilen Fatma Uyar ile ilgili otopsi raporunda ise, cesede 3 ateşli silah kurşunu ve 5 muhtemel ateşli silah mermi çekirdeği parçası isabet ettiği belirtildi.

Fatma Uyar’ın ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmalarına bağlı kırıklar ile birlikte büyük damar yaralanmasından gelişen dış kanama sonucu meydana geldiği kanaati bildirildi.

PAKİZE NAYİR’E 5 KURŞUN İSABET ETMİŞ

Silopi’de ölen 3 kadından Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı olduğu belirtilen Pakize Nayir ile ilgili hazırlanan otopsi raporunda da, cesede 5 ateşli silah kurşunu isabet ettiği ve bunların öldürücü nitelikte olduğu belirtildi.

Pakize Nayir’in otopsi raporunda “Cesetten herhangi bir ateşli silah mermi çekirdeği veya parçası veya metalik cisim elde edilemediği, atışların elbiseli bölgelere isabet etmesinden dolayı, atış mesafesinin tayini için elbiselerin atış artıkları açısından incelenmesi gerektiği, kişinin ölümünün çoklu ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı çoklu iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği kanaatindeyiz” denildi.

Ferit ASLAN/ŞIRNAK,(DHA)