07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Selam Tevhid’de Kumpas’ davasının 7. duruşması başladı

‘Selam Tevhid’de Kumpas’ davasının 7. duruşması başladı

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de bulunduğu 22'si tutuklu 80 sanığın yargılandığı "Selam Tevhid'de Kumpas" davasının 7. duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı olarak görülen duruşmada, tutuklu 22 sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı. İddianamenin 390. sayfasından itibaren okunmasına devam edildiği öğrenildi. Duruşmalar 5- 6 ve 7 Nisan’da da devam edecek.

İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan 10 bin 529 sayfalık iddianamede, firari sanık Fethullah Gülen bir, Emre Uslu ise iki numaralı şüpheli olarak yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 61. Ak Parti hükümetinde görev alan bakanların tümü, bazı üniversitelerin rektörleri, akademisyenler, kamu görevlileri ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 968 kişi mağdur-şikayetçi olarak yer alıyor. İddianamede, Fethullah Gülen, Emre Uslu ve eski emniyet müdürü Yurt Atayün’ün ayrı ayrı 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 67,5’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

MİT TIR’LARI DOSYASI AYRILMIŞTI
15 Mart’ta görülen davanın 3. celsesinde mahkeme heyeti, CMK 182. maddesindeki “Genel ahlakın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde, duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasına mahkemece karar verilebilir” hükmü uyarınca, tüm duruşmaların kapalı yapılmasına karar vermişti. Davanın 18 Mart’ta görülen 6. celsesinde ise Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIRların durdurulması olayına ilişkin dosyanın ayrılarak Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ndeki dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verilmişti. Bu nedenle tutuklu yargılanan 23 muvazzaf askerin ve firari sanıklar Fethullah Gülen ile Emre Uslu’nun sadece MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin suç kapsamında dosyaları ayrılmıştı. Dosyaların ayrılması nedeniyle sanık sayısı 80’e düşmüştü.

Özden ATİK/İSTANBUL, (DHA)