07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Şehit Uzman Çavuş Saygı’yı 5 bin kişi uğurladı

Şehit Uzman Çavuş Saygı’yı 5 bin kişi uğurladı

ŞIRNAK'ta PKK'lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan 38 yaşındaki Uzman Çavuş Sami Saygı'nın cenazesi, memleketi Çorum'un Uğurludağ İlçesi'nde, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Şırnak’ta dün teröristlerle girilen çatışmada şehit olan evli ve 1 çocuk babası Uzman Çavuş Sami Saygı’nın cenazesi, askeri uçakla Amasya’nın Merzifon Havaalanı’na getirildi. Burada karşılanan şehit Saygı’nın cenazesi daha sonra cenaze aracına konularak karayoluyla memleketi Çorum’un Uğurludağ İlçesi’ne getirildi. Yeşilyurt Mahallesi’ndeki baba evine getirilen şehit Uzman Çavuş Sami Saygı için dua edilip yakınlarından helallik alındı.

Şehidin babası 65 yaşındaki Bekir Saygı, annesi 60 yaşındaki Fadime Saygı, eşi 36 yaşındaki Elif Tuğba Saygı gözyaşlarına boğuldu. “Yavrum, oğlum bizi bırakıp gitme” diyerek feryat eden şehit annesi Fadime Saygı, oğlunun fotoğrafına sarılıp öptü. 12 yaşındaki Talha Saygı da şehit babasının tabutu başında bekledi.

Şehit Saygı’nın cenazesi daha sonra ilçe meydanına götürüldü. Burada ikindi namazı sonrasında cenaze namazı kılındı. Cenaze törenine Çorum Valisi Ahmet Kara, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ahmet Çelik, Çorum Belediye Başkanı Ak Partili Muzaffer Külcü, kamu kurum ve kuruluşlarını temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından şehit Saygı’nın cenazesi, yaklaşık 1 kilometre omuzlarda kortej eşliğinde taşındı. Şehit cenazesi daha sonra ilçe mezarlığında toprağa verildi.

4 kardeşin en küçüğü olan Saygı’nın göreve 1997 yılında başladığı, Muş Jandarma Özel Harekat Taburu’nda görev yaptığı ve geçici görevle Şırnak’a gittiği belirtildi.

Yusuf ÇINAR / UĞURLUDAĞ (Çorum) (DHA)