07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Şehit Ömer Halisdemir’i öğretmeni anlattı

Şehit Ömer Halisdemir’i öğretmeni anlattı

ŞEHİT Ömer Halisdemir'in 1991 yılında öğretmenliğini yapan Sakarya'daki meslek lisesinin müdürü Çetin Turhan, şehidin görevini iyi yapan, dürüst sakin bir kişi olduğunu söyledi.

Sakarya’da 3 bin öğrencinin öğrenim gördüğü kentin en büyük meslek lisesi olan İMKB Sakarya Endüstri Meslek Lisesi’nin müdürü Çetin Turhan, 15 Temmuz’da Ömer Halisdemir’in şehit olduğu haberlerinde fotoğraflarını görünce öğrencisi olduğunu anladığını söyledi. Çetin Turhan, geçmiş evraklarını kontrol ettiğinde o yıllara dair bir not defteri buldu. Öğretmen olduğu ilk yıldan sakladığı öğrencilerin notlarının yer aldığı defteri inceleyen Çetin Turhan, 1991-1992 öğretim döneminde Niğde Merkez Meslek Lisesi’ndeki öğrencileri arasında Ömer Halisdemir’in olduğunu gördü.

Okul Müdürü Çetin Turhan, tesviye bölümü lise 3’üncü sınıf öğrencisiyken öğretmenliğini yaptığı Ömer Halisdemir’in saygılı ve vatanını seven bir öğrenci olduğunu belirterek, “Şehidimizi ilk göreve başladığım 1991-92 eğitim öğretim yılında okutmuştum. Kendisi gerçekten saygılı, terbiyeli, vatanını milletini seven bir insandı. Yapmış olduğu bu tarihi görevde ne kadar dürüst, çalışkan bir insan olduğunu ortaya koyuyor zaten. Niğde Merkez Meslek Lisesi’nde o zaman ki alanın adıyla tesviye alanında okuyordu. Yine aynı okuldan mezun oldu kendileri. Şehit olduğunu duyduğumuzda onur duyduk, gurur duyduk, hem üzüldük, hem sevindik. Böyle bir şehidin öğretmenliğini yapmış olmak bir öğretmen için en takdire şayan bir durumdur. Biz de bu onurla onurlandırılmış olduk. İyi ki vardı, iyi ki böyle bir görevi üstlendi. Ülkemizi büyük bir sıkıntıya düşmekten de korumuş oldu” diye konuştu.

Bu defterin geçmiş yıllara dair sakladığı tek not defteri olduğuna dikkat çeken Çetin Turhan şöyle konuştu:

“O günlere dair saklamış olduğumuz tek not defteri buydu. Duyar duymaz geçmiş evraklarımı arayarak buldum. Kendisini orada görünce çok mutlu oldum. Kendisi de sınıf içinde sessiz olmakla beraber görevini iyi yapan dürüst sakin bir kişiydi. Demek ki bu tavrını vatana millete canını vererekte bir kez daha kanıtlamış oldu”

Aziz GÜVENER/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)