07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Resmen aday

Resmen aday

Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanlığına Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier resmen aday gösterildi. CDU Genel Başkanı Angela Merkel, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, Steinmeier’i 12 Şubat 2017’de yapılacak seçimde ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı.

Fırtınalı dönemde duyulan güven
Fırtınalı bir dönemde cumhurbaşkanı adayı gösterilmesinin kendisine duyulan güveni gösterdiğini kaydeden Steinmeier, teşekkür etti. Son 25 yılda Almanya’nın inişli çıkışlı günlerini yakından bildiğini kaydeden Steinmeier, Almanya’nın krizlerden başkalarına göre daha kolay kurtulduğunu hatırlattı ve,”Bizim krizleri atlatacak gücümüz var” dedi.

Merkel: Bu dönemde en doğru aday
Steinmeier’in adaylığına sevindiğini belirten Başbakan Angela Merkel,” Çok mutluyu. Frank Walter Steinmeier bu dönemde en doğru aday. Almanlar, ona güvenebileceklerini biliyor” dedi.

Parti aidiyetinden çok güven önemli
Steinmeier’in Alman halkının desteğini almasının önemine işaret eden SPD Genel Başkanı Sigmar Gaberiel, cumhurbaşkanı adaylığında parti aidiyetinin değil güvenin önemli olduğunu söyledi. Steinmeier’in diyalogdan yana bir kişi olduğunu vurgulayan Gabriel, kendisinin güven verdiğini kaydetti.

Joachim Gauck gibi iyi birisinin cumhurbaşkanı olmasının kendisi için önemli olduğunu belirten CSU Genel Başkanı Horst Seehofer ise, Steinmeier’in böyle birisi olduğunu söyledi.

Almanya’nın şimdiki cumhurbaşkanı 76 yaşındaki Joachim Gauck, ileri yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. Ortak aday Frank Walter Steinmeier’in 12 Şubat’ta yapılacak seçimde Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bin 260 üyeli Federal Seçiciler Kurulu’nda üç partinin cumhurbaşkanı seçilmesi için gerekli olan 631 sayısının çok üzerinde delegesi bulunuyor.

Ahmet YILDIRIM/DORTMUND, (DHA)