07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Piyanist Utku Asan Kartallıları kendine hayran bıraktı

Piyanist Utku Asan Kartallıları kendine hayran bıraktı


Kartal Belediyesi sanatı ve sanatçıyı Kartal halkıyla buluşturmaya devam ediyor. Genç yaşında piyano virtüözlerinden olan Utku Asan, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde unutulmaz bir piyano resitali verdi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Mustafa Fehmi Okay, Meclis üyesi Av. Perihan Sevim ve çok sayıda Kartallı sanatseverin yer aldığı konserde piyanist Utku Asan; Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin ve Fazıl Say’ın eserlerini büyük bir ustalıkla çaldı.

Konserin sonunda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Utku Asan’ın Kartallı olmasından gurur duyduğunu söyledi. Kartal’ın değerlerini ve Kartal’dan çıkanları sahnede görmenin mutluluk verici olduğunu ifade eden Başkan Altınok Öz, “Utku Kartallı. Kartallı olması bize büyük bir mutluluk verdi. Kartal’ın değerlerini ve Kartal’dan çıkanları sahnede görmek bizleri mutlu ediyor. Kartal’da çıkan değerleri İstanbul’a, Türkiye’ye tanıtmak yerel yönetim olarak bizim görevimiz. Kartal’ın çocuklarını belirli bir yerde gördükçe kendi çocuğummuş gibi seviniyorum, mutlu oluyorum. Biliyorsunuz, Kara Patlıcan adlı müzik grubunu Kartal’da sahneye çıkardık. Kara Patlıcan’ın bataristi bir yarışmada bateri dalında Türkiye şampiyonu oldu. Daha sonra o baterist arkadaş bugün bir dizide rol alıyor ve çok seviliyor.” dedi.

Utku Asan kimdir?

Otoriteler tarafından geleceğin virtüözü olarak gösterilen genç yetenek Utku Asan, 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Piyanoya 6 yaşında Marmara Koleji’nde Levent Tanman ile başladı. Piyanodaki yeteneği bir çok müzisyen tarafından fark edilince MSGSÜ Devlet Konservatuarına yönlendirildi. 2009 yılında Doç. Nurferi Onur ile yarı zamanlı başladığı konservatuar eğitimine hocasının piyano virtiüzü olabilir söylemi ile 2010 yılında tam zamanlı başladı. Halen eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuarında Doç. Nurferi Onur ile sürdürmektedir.

2012 yılında Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği ilk büyük resitalinin ardından 13 yaşında ilk Orkestra Konserini MSGSÜ Devlet Konservatuarı Genç Orkestrası ile Şef Erhan Torlular yönetiminde vermiştir. 2014 Ayvalık AIMA İdil Biret ile Genç Yetenekler Konseri, 2015 Akbank Sanat Piyano Günleri, 2014-2015 İş Sanat Parlayan Projesi, CKM, Zorlu Center, PSM Şehir Sahnesi, Kadir Has Üniversitesi, Marmara Koleji, Antalya Piyano Festivali, Gümüşlük Piyano Festivali, Pera Piyano Festivali gibi birçok önemli yerlerde konser ve resitaller vermiştir.