07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Paralel yapı’ operasyonu şüphelileri adliyede

‘Paralel yapı’ operasyonu şüphelileri adliyede

İZMİR merkezli olarak 7 ilde, 'Paralel Yapı' iddiasıyla düzenlenen ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda Polis Bakım ve Yardım Sandığı'na (POLSAN) ait binayı cemaate yakınlığıyla bilinen kuruluşlarından İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği'ne (İZDİM) verdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 13 kişi, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, bir süredir yürüttükleri soruşturma sonrasında, geçen çarşamba operasyon başlattı. İzmir merkezli, Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa, Manisa ve Isparta illerinde yapılan operasyonda, 13 kişi gözaltına alındı. Haklarında gözaltı kararı verilen 27 kişi arasında, başka bir soruşturma nedeniyle halen tutuklu bulunan merkez valisi Ahmet Pek, birinci sınıf emniyet müdürü O.K. ile işadamlarının bulunduğu öğrenildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Fethullah Gülen cemaatine mali destek verdikleri ileri sürülen zanlılara, POLSAN’a ait olan binanın usulsüz olarak değerinin altında bir fiyata devredilmesi, ‘Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanmasına (PDY) üyesi ve yöneticisi olmak’ gibi suçlamalar yöneltildiği öğrenildi. İşlemleri tamamlanan 13 kişi bugün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

İZMİR, (DHA)