07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Oyun Birlikte, Hayat Birlikte’ sesleri İstanbul’dan yükseldi!

‘Oyun Birlikte, Hayat Birlikte’ sesleri İstanbul’dan yükseldi!

Marmara Üniversitesi Özel Olimpiyatlar İstanbul Oyunları bu yıl ilk kez gerçekleştirildi

Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Marmara Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Marmara Üniversitesi Özel Olimpiyatlar İstanbul Oyunları, 182 özel ve partner sporcunun katılımıyla üniversitenin Anadoluhisarı kampüsünde gerçekleştirildi. Birlikte yarışıp eğlenmenin keyfini yaşayan özel ve partner sporcular, gün sonunda madalya kazanma mutluluğunu da paylaştı.

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri spor yoluyla topluma kazandırmayı amaçlayan Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 2016 yılı boyunca gerçekleştirdiği proje ve etkinliklerle ulaştığı kişi sayısı 18 bine ulaştı.

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyler için düzenlediği etkinliklerine Marmara Üniversitesi Özel Olimpiyatlar İstanbul Oyunları ile devam etti.

Marmara Üniversitesi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilen oyunlarda özel ve partner sporcular, atletizm, yüzme, karma voleybol ve karma basketbol branşlarında performans sergiledi. 182 özel ve partner sporcunun katıldığı etkinliklerde antrenörler, öğretmenler, doktorlar ve gönüllülerle birlikte toplam katılımcı sayısı 450 kişiye ulaştı.

2016 yılında dokunulan kişi sayısı 18 bine yaklaştı

Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dr. h.c. Dilek Sabancı, oyunların açılışında yaptığı konuşmada, “Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızı hayatın içine çekebilmek amacıyla yola çıktı. Yolculuğumuz ilerlerken her geçen gün biraz daha büyüyor, güçleniyoruz. Daha fazla özel sporcuya ulaşmak için etkinliklerimizin etki alanını genişletiyoruz. 2016 yılında dokunduğumuz, hayatında bir fark yarattığımız kişi sayısı 18 bine yaklaştı. ‘Oyun birlikte, hayat birlikte’ diye seslendiğimiz bu etkinlikler sayesinde özel sporcularımız yaşıtlarıyla bir araya geliyor, onlarla hem yarışma hem de daha önemlisi kaynaşma fırsatı buluyor. Bu yıl bize ilk kez kapılarını açan Marmara Üniversitesi’ne ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akman da Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin çalışmalarını ilgi ve takdirle takip ettiklerini belirterek, “Özel çocuklarımızı, ailelerini ve Özel Olimpiyatlar Türkiye gönüllülerini üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk” diye konuştu.

Tüm sporcular sağlık taramasından geçirildi.

Özel sporcuları antrenman, müsabaka, sosyal etkinliklerde bir araya getirmeyi hedefleyen Marmara Üniversitesi Özel Olimpiyatlar İstanbul Oyunları’nın ilk gününde sporcuların seviye belirleme yarışmaları gerçekleştirildi, ikinci gününde ise açılışın ardından oyunlar düzenlendi. Her iki günde de tüm sporcular sağlık taramasından geçirildi.