07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Otelde üç yumurta kırıp, omlet yapıp yiyin daha iyi’

‘Otelde üç yumurta kırıp, omlet yapıp yiyin daha iyi’

Prof. Dr. Canan Karatay, THY pilotları ile yaptığı toplantıda Business Class yemeği dahil uçaklarda sunulan yemeklerin sağlıklı olmadığını ileri sürerek, “Kaldığınız otelde sahanda üç dört yumurta kırıp omlet yaptırın onu yiyin, öyle uçuşa çıkın daha iyi” dedi.

Canan Karatay, THY Pilotları ve Kabin Memurlarına Pilotlar Vakfı tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada kendisinin de havacı bir aileden geldiğini belirterek, uçaklarda verilen yemeklerin sağlıklı olmadığını ileri sürdü. Karatay şöyle konuştu:

“İlk yemeği sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı besleneceksiniz. Doğal yiyeceksiniz. Mümkün olduğu kadar doğaldan uzaklaşmayacaksınız. Paket hiç bir şey yemeyeceksiniz. Yani kusura bakmayın, uçak yemekleri en kötü yemekler. Yani Business dahi olsa. Çünkü hazır ve paketlenmiş buzlanmış, virgül, bitti. Bunun için doğal olarak yanınızda taşıyın. Diyelim ki Amsterdam da kaldınız. Gece gittiniz, saat 04.00’da yattınız, akşam 16.00’da kalktınız kalktınız. O sizin ilk yemeğinizdir. Breaekfeast. Breakfeast ne demek? Yani gece tuttuğunuz orucun bozulması demektir. Bu paketler allanıp pullanıyor, reklamlanıyor. Bütün çocuklar onlara düşkün. Bunun için hakiki besin. Yani otelde kalıyorsanız, gidin üç veya 4 yumurtayla omlet yaptırın. Onu yiyin uçuşa öyle çıkın. Gayet basit. Acıkmazsınız.”

ZEYTİNYAĞI MEYVE SUYUDUR

Türk kahvesinin tercih edilmesi gerektiğini ve zeytinyağının da meyve suyu olduğunu belirten Karatay, “Kahve içmeyin. Türk kahvesi için. Türk kahvesi şekersiz olmak şartıyla en güçlü antiokisidandır. Karbonhidratlar, yağlara ve proteine eğer enerjinizi yağdan alırsanız acıkmazsınız. Dinç dolaşırsınız. Bana soruyorlar devamlı yağ yiyen bir insanım. Köy tereyağı, zeytinyağı. Biz zeytinyağıını içeriz. Çünkü yağ değildir. Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağı meyve suyudur. Öbür çekirdekleri yağ gibi basılarak değil. En tehlikeli yağlar mısır özü, ayçiçek yağıdır. Onların kızartmasıdır ve trans yağlardır. “

İDRARIN RENGİ AÇIK OLACAK

“Vücudunuzu tanıyın” uyarısında bulunan Karatay, ”O sağlıklı organizmadır. Kendini ayarlar. Sabah idrar renginiz açık olacak. Ben ABD’de tenis oynadım. 50 yaş gurubunda şampiyonluğum var. Tenis hocalarım bize israr ederdi ondan söylüyorum, idrarın açık mı bu sabah diye sorarlardı” dedi.

PİLOTLARA ŞEKER YÜKLEMESİ

Konuşmasında şeker ve şekerin hangi gıdalardan sağlandığına değinen Canan Karatay, pilotlara yapılan şeker yüklemesinin de yanlış olduğunu ifade ederek, “Şekerim azıcık yüksek diyenler. Şimdi pilot arkadaşlar bakıyorlarmış. Şekeri azıcık yüksek diye şeker yüklemesi yapıyorlarmış. En büyük hata bana sorarsanız.” dedi.

Karatay pilotların uzun uçuş saatleri boyunca haeketsiz kaldığını belirterek, “Pilotlarımız çok hareketsiz. Saatlerce uçuyorlar”dedi.

Murat ÇAKIR-Faik KAPTAN/İSTANBUL, (DHA)