07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » O yasayı desteklemesine rağmen kızının küçük yaşta evliliğine karşı

O yasayı desteklemesine rağmen kızının küçük yaşta evliliğine karşı

DENİZLİ'de yaşayan 22 yaşındaki Hanife Şimşek, sonradan resmi nikahla evlenmesine karşın 14 yaşındayken kaçarak birlikte olduğu ve açılan kamu davasında hapis cezası verilen kocası Savaş Şimşek'in tahliyesi için TBMM'de görüşülen ve tepkilere neden olan yasanın çıkmasını bekliyor. Kız çocuğu bulunmayan Şimşek, eğer kızı olsaydı, kendisi gibi küçük yaşta bir birlikteliğin içine girmesine kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi.

Dokuzkavaklar Mahallesi’nde yaşayan Hanife Şimşek, 2008’de 14 yaşındayken aynı mahallede birlikte büyüdüğü o zaman 19 yaşında olan Savaş Şimşek’e aşık oldu. Çiftin birlikteliğine ailelerin izin vermeyince Hanife Şimşek, Savaş Şimşek’e kaçtı. Aileler daha sonra rıza gösterdi. Çift düğün yaptı. Hanife Şimşek ve Savaş Şimşek’in birlikteliği, yaşı küçük olan Hanife Şimşek’in sağlık ocağına gittiği bir gün polise yansıdı. Gözaltına alınan Savaş Şimşek hakkında ‘cinsel istismar’ suçundan kamu davası açıldı. Hakkında Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açılan ve tutuksuz yargılanan Savaş Şimşek, nitelikli cinsel istismar suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar daha sonra temyiz edilmesi talebiyle Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay’ın kararı beklenirken askerliğini yapan, çalışmaya da başlayan Şimşek, ceza aldığı 2009’da Ağustos ayında yeni doğan oğlu Ünal Efe Şimşek’i de kucağına aldı. Yargıtay’ın hapis cezasının onamasının ardından Savaş Şimşek, geçen yıl tutuklanarak Kocabaş D Tipi Cezaevi’ne konuldu. Yaklaşık 1.5 yıldır eşi cezaevinde olan Hanife Şimşek, büyük tepkilere neden olan cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifinin TBMM’de kabul edilmesi halinde eşinin de cezaevinden tahliye olacağını söyledi.
“KIZIM OYSAYDI EVLENDİRMEZDİM”

Bir erkek çocuğu annesi Hanife Şimşek, TBMM’de görüşülen ve tepkilere neden olan yasanın çıkmasını dört gözle beklediklerini belirterek, “Ben bütün kadın örgütlerinden, çocuk haklarından bizim gibilere destek vermelerini bekliyorum. Benim çocuğumu ve benim hakkımı da savunsunlar. Bizi desteklesinler, Bizim tek isteğimiz yasanın çıkmasıdır. Bizi göz ardı etmesinler, zaten yasaya da evlilik maddesi de eklendi. Yasayla ailemiz tekrar bir araya gelecek. Cezaevinde bugün görüş günü vardı, eşimle yasayı konuştuk. Onlar da dört gözle yasanın çıkmasını bekliyor. Gözü kulağı haberlerde, O da umutlu ama emin de olamıyoruz. Bizi kimsesiz bırakmasınlar, zor durumdayız. Eşim işlemediği suçun cezasını çekiyor, Benim kızım olsaydı ve benim gibi aynı durumda olsaydı, evlendirmezdim. Olmuş olayların önüne geçemiyoruz, benim ailem de önce izin vermedi evlenmemize engel olmaya çalıştılar. Olay olduğunda ceza gelseydi eğer benim çocuğum bunları hatırlamayacak ve görmeyecekti. Biz evleneli nerdeyse 9 yıl oldu. Ceza yeni geldiği için suçsa bile çok geç geldi. Çocuğum mağdur oluyor. Bunun suçunu biz çekmeliyiz, çocuğumuz değil” dedi.

Ramazan ÇETİN-Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)