07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Ne yazık ki, yerküreden kan damlıyor’

‘Ne yazık ki, yerküreden kan damlıyor’

EMİNE Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Uluslararası Florida Üniversitesi’nin iş birliğiyle Ankara Bilkent Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 1'inci Uluslararası Kadın Kongresi’nde yaptığı konuşmada, "Yaratıcımız, kadına ve erkeğe farklı kabiliyetler vererek, onları birbirinin velisi kılmıştır. İşte bizler, bu prensibi hayata taşımalıyız" dedi.

Kongrede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Milletvekilleri Fatma Benli ve Ravza Kavakçı Kan ile çok sayıda davetli de hazır bulundu. Üç gün sürecek ve ‘Kadın ve Göç’, ‘Kadın ve Hukuk’, ‘Kadın ve Sağlık’, ‘İş Yaşamında Kadın’, ‘Kız Çocuklarının Eğitimi’, ‘Akademide, Sosyal Hizmetlerde ve Medyada Kadın’ konu başlıklarının ele alınacağı kongrenin açılış programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bir konuşma yaptı. Kadınların sosyal, politik ve ekonomik durumlarının güçlendirilmesi için ortaya konan bu çabayı takdir ettiğini belirten Emine Erdoğan, tarih boyunca kadını ezen ekonomik ve sosyal şartların bugün daha da ağırlaştığını söyledi.

“TÜM DÜNYAYI SARAN ŞİDDET KÜLTÜRÜ ÇEVREMİZİ KUŞATIYOR”

21’inci yüzyılın cinsiyeti de aşan temel insaniyet sorunları olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Ne yazık ki, yerküreden kan damlıyor. Savaşlar, sosyal adaletsizlikler, tüm dünyayı saran şiddet kültürü, çevremizi kuşatıyor. Sevgisizlik, tüm alanları istila ediyor. Milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiği, 600 binden fazla kişinin öldüğü bir savaş karşısında tüm dünya sessiz kalabiliyor. Yerkürenin topyekûn bir dirilişe ihtiyacı var. Bu kongrenin, bu temel meselelere ilaç olacak yeni bakış açıları getirmesini umut ediyorum. Gerek kadın sorunlarıyla ilgili, gerekse insanlığı ilgilendiren temel meselelerde, yeni bir dil kurmaya vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmasında adalet prensibinin altını çizerek, “Bizim anlayışımız, kadının ve erkeğin, birbirini bütünleyen iki cins olduğu inancına dayanır” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Kadın ve erkek arasında bir hiyerarşiden değil, iş birliğinden söz edebiliriz. Yaratıcımız, kadına ve erkeğe farklı kabiliyetler vererek, onları birbirinin velisi kılmıştır. İşte bizler, bu prensibi hayata taşımalıyız” diye ekledi.

“KARAR MEKANİZMALARINDA KADINLARI GÜÇLENDİRMEK VE ERKEKLERİ BU MÜCADELEYE DAVET ETMEK DURUMUNDAYIZ”

‘Kadın ve erkek bir kuşun kanadı gibidir’ diyen Emine Erdoğan, kadınların Türkiye’de son yıllarda elde ettiği kazanımlara atıfta bulunarak, bu gayretlerin arttırılması gerektiğini dile getirdi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kadınların ortaya koyduğu güçlü mücadeleye de değinen Emine Erdoğan, “Ülkemde kadınların gücünü soracak olursanız, onlar, tankların karşısında durarak bir vatan kurtaracak dirayettedir. Kadınlarımızın bu direnişinin, belki istatistik ilminde karşılığı yoktur. Ama bu duruş, bu cesaret, rakamlara sığmayacak kadar yüce bir kararlılığı ve iktidarı temsil eder. Bu asil direnişin, dünya demokrasi tarihine geçmesini umut ederim. Adil bir kadın tarihi yazılacaksa eğer, bu asla atlanmamalıdır” görüşlerine yer verdi.

Konuşmasında kadın sorunlarının çoğulcu bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini de sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, “Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın güçlü tabulara karşı, kadın sorunlarını hakkaniyet zemininde ele almalıyız. Karar mekanizmalarında kadınları güçlendirmek ve erkekleri bu mücadeleye davet etmek durumundayız. Öte yandan kadınları, iş hayatı ile özel hayat arasında tercihe zorlamayacak çalışma şartlarının takipçisi olmalıyız” diye konuştu. Emine Erdoğan konuşmasını, kongrenin hayırlı sonuçlara vesile olması temennisiyle tamamladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın bir konuşma yaptığı 1’inci Uluslararası Kadın Kongresi’nin açılış programı, hatıra fotoğrafının çekilmesi ve plaket takdimi ile sona erdi.

ANKARA, (DHA)