07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Mide küçültme ameliyatının ardından öldü

Mide küçültme ameliyatının ardından öldü

ADANA'nın İmamoğlu İlçesi'ndeki özel bir rehabilitasyon merkezinde görev yapan 145 kilo ağırlığındaki özel eğitim öğretmeni 40 yaşındaki Serkan Yılmaz, mide küçültme ameliyatı sırasında kalp krizi geçirdi. Ameliyattan önce operasyonu gerçekleştirecek olan doktora beste yazıp sazıyla seslendiren Yılmaz, 9 gün kaldığı yoğun bakımda yaşamını yitirdi. Hastane yönetimi, Yılmaz'ın ameliyat başlamadan kalp krizi geçirdiğini söylerken eşi Seher Yılmaz da, ameliyat başladıktan hemen sonra eşinin kalp krizi geçirdiğini, şikayetçi olup olmama konusunda karar vermediklerini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2003’te mezun olan ve ataması olmadığı için 9 yıldır özel rehabilitasyon merkezinde çalışan 2 çocuk babası Serkan Yılmaz, 22 Mart’ta Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi’nde mide küçültme operasyonu için Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ö.Ö. tarafından ameliyata alındı. Ancak 145 kilo olan Yılmaz, ameliyat masasında iddiaya göre, kalp krizi geçirdi. Burada yapılan müdahaleyle kalbi çalıştırılan Yılmaz, yoğun bakıma alındı. Aynı zamanda gelişen komplikasyon sunucu solunum sıkıntısı da çeken Yılmaz, 9 gün süren yaşam mücadelesini dün kaybetti. Narkoz verilip, karın bölgesinde mide küçültülmesi için deliklerin açılmasının hemen ardından kalp krizi geçirdiği ileri sürülen Yılmaz’ın cenazesi yakınlarının gözyaşları arasında Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi.

DOKTORUNA BESTE YAPMIŞ

Zayıflamayı çok fazla istediği için ameliyat olmaya karar veren Serkan Yılmaz’ın, ameliyattan önce doktoru Ö.Ö. için 3 ayrı beste yaptığı ortaya çıktı. “Ö. hoca beni de al ameliyata, kurtar beni bu kilolardan, ben de kavuşayım rahata” diye beste yapıp sazıyla söyleyip klip çeken Yılmaz’dan geriye eşi ve çocuklarıyla birlikte olduğu fotoğraflar ve doktoruna yazdığı besteler kaldı.

EŞİ TEPKİLİ

Ölümüyle ailesini yasa boğan Serkan Yılmaz’ın kendisiyle aynı okulda muhasebeci olarak görev yapan eşi Seher Yılmaz da sosyal paylaşım sitesinden Dr. Ö.Ö.’ye tepki gösterdi. “Sen ne anlarsın bir çocuğun babasız büyümesini, bir annenin feryadını, bir ana babanın yanışını Ö.Ö.” diye paylaşımlarda bulunan Seher Yılmaz, gözyaşları içinde yaşadıklarını anlattı. Evinde taziyeleri kabul eden genç kadın, doktor Ö.Ö. hakkında şikayetçi olup olmama konusunda henüz bir karar vermedikleri söyledi. Seher Yıldız, “Eşim fazla kilolarından kurtulmak için doktor ile temasa geçiyor. Doktora beste yapıyor, ‘Ben de artık kurtulayım’ diyor. Kilosu 145’e ulaşmıştı. Çorabını giyemez, nefes alamaz hale geldi, birçok şeyde sıkıntı çekmeye başladı. Çocuklarıyla bile oynayamadı. Biz ameliyata karşı çıktık ama eşim çok istedi” dedi.

AMELİYAT BAŞLADIKTAN SONRA SIKINTI OLMUŞ

Eşi Serkan’ın ameliyat başlamadan kalp krizi geçirdiği iddialarını da yanıtlayan Seher Yılmaz şunları söyledi:

“Ameliyat sırasında bir sıkıntı olsa bile bize söylemezler ki. Hangi hastane, ‘Benim doktorum, ben hata yaptım’ der ki?. Ameliyat başladıktan sonra sıkıntı olduğu söylendi. Bize ‘kalp durması’ dediler. 3 gün sonra cuma günü akciğerlerinde de sorun olduğunu öğrendik. Bizim doktorla ilgili henüz bir şikayetimiz olmadı. Her yoğun bakımdan çıkışımda eşimi kontrol ediyordu, ilgileniyordu. Ya da öyle görünüyordu. Niyetini, kalbini bilmiyorum. Üslubu çok ağırdı, ben çok kızmıştım. Babama demişti ki, ‘Amca hala ne bekliyorsun.’ İçerde bir kedi yavrusu bile olsa biz yine bekleriz. Bizim canımız ciğerimiz içerde. Çok kızdım, sosyal paylaşım siteme de yazdım. Özür babında benimle de konuştu. ‘Üslubun çok yanlış hocam’ dedim. ‘Siz her gün bir ölü görebilirsiniz, ama biz böyle bir şeyi hiç yaşamadık, alışık değiliz, bu laflara’ dedim. Eşimin ölmesini beklemiyordum. Vedalaşmadan gitti Serkan. Kendisi hastane önünden geçmeyen bir insandı. Çocuklarımı aşıya götürmüş değil. Sağlığı için mecburiyetten gitti.”


HASTANE YÖNETİMİ: AMELİYAT BAŞLAMAMIŞTI

Öte yandan hastane yönetimi de Serkan Yılmaz’ın ameliyattan önce tüm tetkiklerinin en ince ayrıntısına kadar yapıldığını, kalbi ile ilgili herhangi bir sorunu olmadığını belirtti. Serkan Yılmaz’ın ameliyat başlamadan kalp krizi geçirdiğini de belirten hastane yönetimi, şu bilgileri verdi:

“Hastamız ameliyat masasında ameliyat olmadan kalp krizi geçirmiştir. Mide küçültme operasyonu olmamıştır. Ameliyat kaynaklı bir durum söz konusu değildir. Hastane ve doktor olarak gerekli tüm müdahale yapılmıştır.”

Yusuf BAŞTUĞ- Uğur SELÇİK- Çağlar ÖZTÜRK/ ADANA, (DHA)