07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Mazot bitti, TIR kuyruğu uzadı

Mazot bitti, TIR kuyruğu uzadı

EDİRNE'de yurt dışına çıkış yapmak için gelen TIR'lar, Bulgaristan gümrüğünde işlemlerin yavaş yapılması nedeniyle yaklaşık 15 kilometre kuyruk oluşturdu. Kapıkule Sınır Kapısı'nda TIR'lar için indirimli mazotun bitmesi de kuyruğun uzamasını etkiledi. TIR sürücüleri hafta sonları yaşanan yoğunluk ve uzayan kuyruklara çözüm bulunmasını istedi. Bulgaristan’a açılan diğer kapı Hamzabeyli'de de 8 kilometre kuyruk oluştu.

İstanbul’dan yüklediği ihraç yükünü Almanya’ya götürmek için Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen TIR sürücüsü Uğur Özel, dün gece kuyruğa girdiğini, mazot bittiği için de beklemeye devam ettiklerini belirterek, “Bu sorun sürekli devam ediyor. Bize ‘mazot yok bekleyin’ diyorlar. Biz de çaresiz bekliyoruz. Vergisiz mazot almak için beklemeye devam edeceğiz. Bu soruna yetkililer bir çare bulsun” dedi.

İran’dan yüklediği yükü Bulgaristan’a götürmek için 2 gün önce Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyruğa girdiğini anlatan İranlı TIR sürücüsü Mekzut Abdullahi de, her hafta kuyruklarda çile çektiklerini belirterek, “Burada neden beklediğimizi bilmiyoruz. Aslında bu sınır kapısında sürekli bekliyoruz. Mazot yok diye alımları durdurdular. Bu soruna bir çare bulunması gerekir. Burada uykusuz beklemek çok zor” diye konuştu.

Trakya Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hafta sonu yoğunluğuyla birlikte gümrükte vergisiz satılan mazotun bitmesiyle kuyruğun uzadığını söyledi. Yetkililer mazotun bu akşam gelmesini beklediklerini, geçişlerin mazot satışına başlandığında açılacağını ifade etti.

Ali Can ZERAY / EDİRNE, (DHA)