07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Lahmacunda bir devir kapandı!

Lahmacunda bir devir kapandı!

TÜRK Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen şartlar kapsamında lahmacun harcındaki kırmızı et oranının yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkartılması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak denetimlerde, standartlara uymayan işletmelere 14 bin 700 lira ceza kesilecek.

Yozgat Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, tüketicilerden gelen şikayetleri değerlendiren TSE’nün lahmacunda et oranını yüzde 25’den yüzde 35’e çıkarmasıyla haksız rekabetin önüne geçileceğini ve bol soğanlı, az kıymalı lahmacun devrinin kapandığını söyledi. Coşgun, “TSE’nin bu kararıyla lahmacunda yeni bir dönem başladı bol soğan ve yeşillikle yapılan lahmacunların yerini kıyması bol lahmacunlara bırakacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin yapacağı denetimlerde, standartların altında üretim yapan işletmelere 14 bin 700 lira ceza kesilecek. Düzenleme çerçevesinde lahmacundaki protein oranı yüzde 4’ten yüzde 6’ya yükselecek. Uygulama ile artık tüketici soğan yerine kırmızı eti bol lahmacun yiyebilecek. Yılda ortalama 3,5 milyon adet tüketildiği tahmin edilen lahmacunla ilgili yapılan düzenlemeyle artık herkes kafasına göre lahmacun yapamayacak. Bu uygulamayla kırmızı et katılmadan yapılan lahmacunların ortaya çıkardığı haksız rekabet de engellenmiş olurö dedi.
Kırmızı et katılmadan yapılan lahmacunların soğan ve baharat ağırlıklı olduğunu belirten tüketiciler ise yaptıkları açıklamalarda, “Kararın uygulanması halinde lahmacunun daha lezzetli olacağını düşünüyoruz. Ancak denetimlere ağırlık verilmesi gerekiyor. Et oranı yükseldikçe fiyatta artıyor. Ucuza yetiğimiz lahmacun içerisinde kırmızı et olduğunu düşünmüyoruzö diye konuştular.

Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)