07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kuşadası açıklarında batırılacak

Kuşadası açıklarında batırılacak

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından dalış turizmini cazip hale getirmek ve resif olarak kullanılmak üzere Airbus A300 yolcu uçağı denize batırılacak.

İstanbul’dan parçalara ayrılarak 5 TIR ile ilçeye getirilen Kuşadası Körfezi’ne 28 Mayıs batırılacağı belirtilen uçağın, resif olarak kullanılmak üzere batırılan bu büyüklükteki ilk uçak olacağı açıklandı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası’nda dalış turizmini cazip hale getirmek için harekete geçi. Bu kapsamda Kuşadası Körfezi’nde batırılmak üzere İstanbul’dan 270 bin liraya harcanarak özel bir havayolu şirketinden satın alınan 54 metre uzunluk, 44 metre kanat genişliğine sahip Airbus A300 tipi yolcu ve nakliye uçağı satın alındı. Kısa ve orta menzilli, geniş gövdeli yolcu ve nakliye uçağı Airbus A300 parçalara ayrılarak 5 TIR ile geçen 1 Nisan’da Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’ne getirildi. Yarın (pazartesi) tekrar montajına başlanacak uçağın, iki aylık bir süreç sonunda 28 Mayıs’ta batırılmasının hedeflendiği bildirildi.

Bu büyüklükte bir uçağın resif amaçlı batırılmasının bir ilk olacağını belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, “Bu projeyle Kuşadası’nın deniz dibi canlı çeşitliliğini arttırmak ve su altı dalış turizmini geliştirmek amaçlanmaktadır. Yerli ve yabancı, yıllık 250 bin turistin bu bölgeye dalış yapmasını bekliyoruz. Kuşadası, bu projemiz sayesinde turizmin kötü geçeceği öngörülen bu yazı, en az zararla kapatacak belki de eski yıllarda olduğu gibi ada halkının ve bu sektördeki insanların yüzünü güldürecektir. Kısacası 28 Mayıs Kuşadası turizmi için bir milat olacaktır” dedi.

UÇAK NASIL BATIRILACAK

Kuyruk, flap gibi parçaları çıkarılan uçak, denize dev vinçlerle indirilecek. Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinesi daha kullanılacak. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülecek olan uçak, yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından çekilecek ve batırılacağı bölgeye getirilecek. Uçak 20-25 metre derinliğe gövdesinin üzerine indirilecek. Bu işlemler profesyonel dalgıçlar tarafından yapılacak ve yaklaşık 2.5 saat kadar sürecek.

BATIRILAN İLK UÇAK OLMAYACAK

Bir uçağın dalış turizmi için batırılması Türkiye’de bir ilk değil. Bugüne kadar Antalya, Kaş ve Kemer’de 2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak var. Biri iki kişilik Türk Hava Kurumu, bir diğeri askeri nakliye uçağı, üçüncüsü 10 kişilik yine pervaneli bir uçak. Düzce Akçakoca’da ise C47 tipi uçak resif amaçlı batırıldı. Bir diğer C47 tipi, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan bir uçak da İzmir’in Karaburun ilçesi’ne bağlı Mordoğan açıklarında batırılmıştı.

Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın) (DHA)