07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » KOSGEB desteği ile ürettiği manda yoğurdunu markalaştırdı

KOSGEB desteği ile ürettiği manda yoğurdunu markalaştırdı

ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi'nde oturan ev kadını, 2 çocuk annesi, 48 yaşındaki Aynur Çakar, 5 yıl önce Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) desteği ile 3 manda alarak üretmeye başladığı manda yoğurdunu markalaştırıp, Türkiye'nin her tarafına satmaya başladı.

Aynur Çakar, ilçenin meşhur manda yoğurdunu üretmek için 5 yıl önce KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ne katılıp 3 manda aldı. Aynur Çakar, eşi Şenol Çakar ile birlikte önce manda yoğurdu, ardından da manda sucuğu, manda kavurması ve manda peyniri ile tereyağını üretmeye başladı. Aynur Çakar, ürünlerini de ilçe merkezinde açtığı dükkanda satışa sundu. Aynur Çakar’ın ürettiği yoğurt, Eylül 2014’te Türk Patent Enstitüsü, ‘Aynur Abla Çaycuma Manda Yoğurdu’ markası ile tescillendi. Aynur Çakar, şimdi 3’ten 10’a çıkardığı mandarlardan ürettiği ürünleri, Türkiye’nin dört yanına sipariş üzerine satıyor. Aynur Çakar, şöyle konuştu:

“5 yıl önce Çaycuma’da insanlar dışarıdan gelen misafirlerimiz için yoğurt bulmakta güçlük çekiyorlardı. Yoğurt bulmak için köylülerimize 1 hafta önceden söylüyorlardı. Ben dükkan açtıktan sonra yoğurdumuz hergün bulunmaya başladı. Dışarıdan gelen misafirlerimiz de bundan çok memnun. Hedeflerimiz bu kadar değildi ama insanların talebi arttıkça bizim de hedeflerimiz büyüdü. Hedefim manda sayısını arttırmak ve köylerde olan göçü durdurmak.”

Zonguldak İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’ni 2014 yılında kuran Şenol Çakar da köylerde ‘Aynur Abla’ markası öncesinde 200 olan manda sayısını şimdi 1200’lere çıktığını söyledi. Şenol Çakar, 62 üyesi bulunan birlikte köylülerin de manda yetiştirerek para kazanmaya başladığını belirtti.

Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)