07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kırklareli’deki Geri Gönderme Merkezi, mülteciler için hazır

Kırklareli’deki Geri Gönderme Merkezi, mülteciler için hazır

KIRKLARELİ’nin Pehlivanköy İlçesi’nde yapımı tamamlanan 750 kişilik Geri Gönderme Merkezi, Geri Kabul Anlaşması gereği Yunan adalarından Türkiye'ye getirilen kaçaklar için hazırlandı. Kırklareli Valisi Esengül Cilevek, merkezin son halini gezerek incelemelerde bulundu.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapımına yaklaşık 1 yıl önce başlanan 750 kişi kapasiteli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi inşaatı tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Kırklareli merkezine yaklaşık 62 kilometre uzaklıktaki Geri Gönderme Merkezi’ni önceki gün ziyaret eden Kırklareli Valisi Esengül Cilevek, binanın içerisini gezerek incelemelerde bulundu.

Kırklareli İl Göç İdaresi’ne bağlı olarak kurulan merkezin, AB ile yapılan Geri Kabul Anlaşması gereği Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan gemiyle İzmir’in Dikili Limanı’na getirilen ilk kafile mültecilerin yerleştirileceği belirtildi. Kırklareli Emniyet Müdürlüğü, İzmir’den otobüslerle getirilecek olan kaçaklar için gerekli güvenlik tedbirlerini aldı. Limanda kayıt ve sağlık kontrolünden geçirilen mültecilerin, bu gece otobüslerle Kırklareli’nin Pehlivanköy İlçesi’ndeki Geri Gönderme Merkezi’ne getirileceği öğrenildi.

KIRKLARELİ, (DHA)