07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Karikatür Oscarları sahipleriyle buluşuyor

Karikatür Oscarları sahipleriyle buluşuyor

KARİKATÜR sanatını özgür bir düşünce platformuna taşıyan Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 33. kez düzenlenen “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nın kazananları 22 Kasım’da gerçekleştirilecek törende ödüllerine kavuşacak.

Ödül töreni öncesinde düzenlenecek ‘ Yeni Çizgiler, Yeni Çizerler’ Karikatür ve Mizah Festivali’nde gün boyunca her yaş grubundan genç çizerlere yönelik çizim atölyeleri, animasyon film gösterimi, söyleşi gibi birçok keyifli etkinlik yer alacak.

Karikatürün hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer aldığına inanan Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 33. kez düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 68 ülkeden 752 sanatçı, 2 bin 521 karikatür ile katıldı. Ülkemizde ve dünyada karikatür sanatının otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev aldığı yarışmanın kazanan isimleri, Haziran ayında gerçekleştirilen jüri toplantısında belirlendi.

Seçici Kurul yaptığı değerlendirme sonucunda; birinciliğe Marco De Angelis (İtalya), ikinciliğe ‘Cau’ Claudio Antonio Gomes (Brezilya), üçüncülüğe Doğan Arslan’ı (Türkiye) değer gördü.

Vakfın kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularındaki çalışmalarının bir yansıması olarak bu yıl ilk defa ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi ise Türkiye’den Emrah Arıkan oldu.

Seçici Kurul ayrıca Oktay Bingöl (Türkiye), Vitaly Bondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), ‘Feggo’ Felipe Galindo (Amerika), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), Nahid Zamani (İran), Zygmunt Zaradkiewicz’i (Polonya) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Kazanan karikatüristler, 22 Kasım’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek törende ödüllerine kavuşacak.

GENÇ ÇİZERLER ‘YENİ ÇİZGİLER, YENİ ÇİZERLER’ KARİKATÜR VE MİZAH FESTİVALİ’NDE BULUŞACAK

Aydın Doğan Vakfı bu yıl, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni öncesinde 13.00-18.00 saatleri arasında Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde genç çizerlerin katılımıyla tüm gün sürecek bir festival düzenliyor. Festivalde Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliğinde ilköğretim ve lise öğrencileriyle atölye çalışmaları Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Jüri Üyesi ünlü karikatürist Tan Oral ve yarışmanın bu yıl kazanan karikatüristlerin üniversitelilerle buluşacağı söyleşi, Ziya Kürküt’le animasyon çalışmaları gibi birçok keyifli etkinlik yer alacak.

Festival alanında ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Işık, Doğuş, Okan, Kemerburgaz ve Dumlupınar üniversitelerinin güzel sanatlar ve tasarım bölümü öğrencilerinin çizimleri ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden çocukların ödül alan çizimleri de ziyaretçilerle buluşacak.

İSTANBUL (DHA)