07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kahramanmaraş’ta konteyner tepkisi sürüyor

Kahramanmaraş’ta konteyner tepkisi sürüyor

KAHRAMANMARAŞ'ta, Suriyeli sığınmacıların barınacağı 25 bin 40 kişilik konteyner kentin yapımına karşı çıkan Sivricehöyük Mahallesi sakinlerinin tepkisi sürüyor.

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Sivricehöyük Mahallesi’ndeki 37 hektarlık araziye kurulmaya başlanan 25 bin 40 kişilik konteyner kentine karşı çıkan bölge sakinleri, kurdukları çadırda bekleyişlerini sürdürüyor. Bölge sakinlerine destek amacıyla bir çok kentten gelenler, güvenlik güçleri ve Maraş Yaşam Platformu üyeleri tarafından arandıktan sonra alana alındı. Araçların da güvenlik önlemi kapsamında arandığı alana gelen vatandaşlar, konteyner kentin yapımına karışı çıkan bölge sakinlerine destek verdi.

Maraş Yaşam Platformu üyelerinden Ünal Ateş, sığınmacıların bölge insanlarıyla dokularının uyuşmayacağını ve bunun sorunlara neden olacağını öne sürdü. Ateş, bölgede huzursuzluk yaşanacağını ileri sürerek, şöyle dedi:

“Bugün eylemin 10’uncu günü. Sivricehöyük’te yapılmak istenen bir mülteci kampı var. Bu mülteci kampıyla ilgili bir kere yer seçimi son derece yanlış. Alt yapısı oluşturulmadan, kanalizasyonu, yolu, elektriği, suyu, ulaşımı yapılmadan bir mera alanına alelacele yangından mal kaçırırcasına bir mülteci kampı yapılmak isteniyor. Bu mülteci kampı, sadece bu bölgede yaşayan Alevi’lerin sıkıntısı değil, bu bölgede yaşayan tüm Maraş’ın sıkıntısı. Maraş 1978’de ciddi bir heyezan yaşadı. Hala daha 1978 olaylarının şokunu üzerinden atamamış Maraş. Tekrar böyle bir katliama zemin hazırlayacak bu mülteci kampıyla mutlaka ve mutlaka yüzleşmek durumunda ve bu mülteci kampının yapımı mutlaka iptal edilmek durumunda. Sayın valiyle 2 ay önce görüştük. Sayın valiye bunun yanlışlığını tek tek izah ettim. Sosyolojik anlamda bu bölgede yaşayan insanların kültürel anlamda buraya getirilmek istenen insanlarla dokuları uyuşmayacaktır. Bu doku uyuşmazlığı, mutlak suretle burada huzursuzluğa yol açacaktır.”

Kahramanmaraş’ta yaşayan tüm etnik kökenli insanların birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak istediğini ve bunun için de konteyner kent yapılacak alanın yanlış olduğunu ifade eden Ateş, şunları söyledi:

“Bizler Maraş’ta; Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürdüyle, lazıyla, Çerkez’iyle bu bölgede yaşayan bütün insanlar, birlik, bütünlük ve kardeşlik içerisinde yaşamak istiyoruz. Eğer Maraş’ta yaşayan diğer insanlar da birlik, bütünlük ve kardeşlik içerisinde yaşamak istiyorlarsa; bu kampın buraya yapılmasına herkes ‘Hayır’ demek zorunda. Biz o yüzden hayır diyoruz. Yoksa Suriye’den ülkemize sığınan insanlarla ilgili bir sıkıntımız yok. Devletin asli görevi oradan gelen insanlara uygun bir yerde, insani koşullar sağlayarak bir kamp oluşturmaktadır. İhale süreciyle ilgili evrakları inceledim. İhale süreci tamamen usulsüz, hukuksuz, keyfiyetle alınmış bir takım kararlar var. Siz köylünün elinden merasını gerekli tebligatları yapmadan alacaksınız, buradaki insanların hayvancılık çalışmalarıyla ilgili bir alan, bölge bırakmayacaksınız ve yerleşim birimine yaklaşık 1 kilometre mesafede getirip kamp kuracaksınız, bu olacak iş değil. Bir an önce bu kenti idare ederlerin, başta iktidar milletvekilleri ve valinin aklını başına almaları ve bu yanlıştan dönmeleri gerekmektedir.”

Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)