07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İzmir’de IŞİD operasyonu!.. 15 gözaltı!

İzmir’de IŞİD operasyonu!.. 15 gözaltı!

İZMİR'de IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 15 kişi gözaltına alındı.

İzmir’de, Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin ortak operasyonunda, gözaltına alınan 15 IŞİD üyesine yönelik, çarpıcı ayrıntılar da ortaya çıktı. 2015 yılında Adana ve Mersin HDP il binalarına yönelik bombalı saldırılarda bulunan Savaş Yıldız’ı da eğittikleri belirlenen grubun liderliğini ‘Sarı Murat’ olarak bilinen M.B.’nin yaptığı öğrenildi. M.B.’nin, semt pazarlarında pazarcılık yaptığı, buralarda muhafazakar olarak tanığı hem esnaf arkadaşlarıyla, hem de müşterileriyle yakınlık kurduğu öğrenildi.

GÖKSU MAHALLESİ’NDE MESCİT KURDU

Sonrasında ise M.B.’nin bağlantı kurduğu bu kişileri, Buca Göksu Mahallesi’ndeki mescide götürdüğü tespit edildi. Burada M.B.’nin, dini eğitim verdiği kişilere IŞİD propagandası yapıp, örgüte sempati kazanmalarını sağladığı saptandı.

Yaklaşık 4 ay süren eğitimden sonra bu kez örgüte kazandırdığı bu kişileri, Suriye’de bağlantılı olduğu IŞİD yöneticilerine gönderdiği ve oralarda da silah ile bomba eğitimi almalarını sağladığı belirlendi. M.B.’nin bugüne kadar İzmir’den 10 kişiyi, aynı yöntemle örgüte kazandırdığı Suriye’de savaşmalarını sağladığı ortaya çıktı. Bu kişilerden 2’sinin de çatışmalarda hayatlarını kaybettikleri, polisin istihbarat bilgileriyle teyit edildi.

HDP BOMBACISI YILDIZ SAYESİNDE GRUBA ULAŞILMIŞ

Bu arada İzmir’i kendilerine merkez seçen M.B.’nin IŞİD hücresi, HDP’ye yönelik bombalı saldırılardan sonra kimliği tespit edilen Savaş Yıldız sayesinde deşifre oldu. Savaş Yıldız’a yönelik araştırma yapan polisin terör ve istihbarat birimleri, Adana’da oturan Savaş Yıldız’ın 2014 yılında İzmir’e gelip M.B.’nin yanında dini eğitim aldığını tespit etti. Polis operasyonda, M.B.’nin mescit olarak kullandığı Göksu Mahallesi’ndeki bina altındaki dükkanda da arama yaptı. M.B.’nin dini eğitimi, burada müritlerine verdiği saptandı.

ARANAN ‘CANLI BOMBA’ SURİYE’DE YAKALANMIŞ

Bu arada, M.B.’ye yönelik olarak istihbarat birimlerinin araştırmalarında, Türkiye’de ‘canlı bomba’ olabileceği iddiasıyla aranan, 2015 yılında Adana ve Mersin HDP il binalarına yönelik bombalı saldırılarda bulunan Savaş Yıldız’ın, geçen ay içerisinde YPG tarafından Suriye’de yakalandığı belirlendi. Burada YPG’ye ait televizyon kanalına itiraflarda da bulunan Savaş Yıldız, Adana’da IŞİD saflarına nasıl katıldığını, ardından İzmir’e gelip M.B.’den aldığı eğitimi anlattı.

Savaş Yıldız’ın, son olarak HDP’nin parti binalarına yönelik bombalı saldırıları da yine aynı kayıtta anlattığı belirtildi.

Mehmet CANDAN / İZMİR (DHA)