07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İstiklal Caddesi saldırısına 18 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

İstiklal Caddesi saldırısına 18 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 19 Mart 2016 tarihinde canlı bomba Mehmet Öztürk'ün kendini patlatması sonucu 3'ü İsrail biri İran vatandaşı 4 turistin hayatını kaybettiği, 44 kişinin de yaralandığı soruşturma tamamlandı.

YENİ CANLI BOMBA SALDIRILARINDA KULLANILACAK 2 YELEK TOPRAĞA GÖMÜLÜ BULUNDU
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından düzenlenen iddianamede şüpheliler Ercan Ç., kardeşi Erkan Ç., Hüseyin K.’nın DEAŞ terör örgütü yöneticisi oldukları diğer şüpheliler, Mehmet Mustafa Ç. ile İbrahim G.’nin ise DEAŞ terör örgütü üyesi oldukları belirtildi. İddianamede Mehmet Mustafa Ç. ile İbrahim G.’nin Gaziantep’te yapılan operasyonla gözaltına alındıkları, yapılan aramalarda toprağa gömülü halde 2 adet bomba düzenekli yelek ele geçirildiği, bu yeleklerin de yine bu isimler tarafından başka saldırılarda kullanılacağı tespitine yer verildi. Savcılık, sadırıda kendini patlatan Mehmet Öztürk’ün ölümünden de 3 şüpheliyi sorumlu tuttu.

6’ŞAR KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ HAPİS CEZASI İSTEDİ
Savcılık, şüpheliler Ercan Ç., Erkan Ç. ve Hüseyin K.’nın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan 1’er kez, 5 kez de “Kasten öldürme” suçundan olmak üzere toplam 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. “44 kez kasten öldürmeye teşebbüs”, “Terör örgütü yöneticiliği”, “Genel güvenliğin tehlikeye sokulması”, “Tehlikeli madde bulundurmak” suçlarından da çeşitli oranlarda hapis cezası talep edildi. Şüpheliler Mehmet Mustafa Ç. ve İbrahim G. hakkında ise “Terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

19 MART 2016’DA TURİSTLERİ HEDEF ALMIŞTI
Taksim İstiklal Caddesi’nde 19 Mart 2016 tarihinde düzenlenen canlı bomba saldırısında İsrail vatandaşları Simha Simon Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman ve İran vatandaşı Ali Rıza Khalman’ın hayatını kaybetmiş, 44 kişi ise yaralanmıştı. Yapılan incelemeler sonucu kendini patlatan canlı bombanın DEAŞ üyeliğinden aranan Mehmet Öztürk olduğu belirtilmişti.

Ümit TÜRK/İSTANBUL, (DHA)