07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İSO PMI: İmalat sektörü 2016’nın ilk çeyreğini…

İSO PMI: İmalat sektörü 2016’nın ilk çeyreğini…

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Mart ayında 50'nin altına düştü. PMI değerlendirmesinde, imalat sektörünün yılın ilk çeyreğini "hayal kırıklığıyla" kapattığına dikkat çekildi.

Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Şubat ayındaki 50.3 düzeyinden, Mart ayında 49.2’ye geriledi. Markit’ten yapılan açıklamada, üretim ve yeni siparişlerdeki düşüşün etkisiyle imalat sektörünün faaliyet koşullarında bozulma yaşandığı vurgulandı.

Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, yaptığı değerlendirmede “Türk imalat sektöründe geçen yılın son döneminde başlayan toparlanma, ilk çeyreğin son ayında yerini bozulmaya bırakmış gibi görünüyor” dedi ve ekledi:

“Anket verileri, bahara girilirken üretimde, siparişlerde ve ihracatta düşüşlerin yanı sıra istihdamda durgunluğa işaret ediyor. Birçok firma talep koşullarının zayıf olduğunu belirtiyor. Ancak Mart ayındaki bozulma ılımlı düzeyde gerçekleşti ve enflasyonist baskılar azaldı. PMI endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde Ocak ayında gerçekleşen yıllık yüzde 5,6’lık büyüme hızının önümüzdeki aylarda düşebileceğine işaret etti.”

Üst üste 6 aylık artış trendinden sonra imalat sanayi istihdamının Mart ayında Şubat’a kıyasla yatay seyrettiğine de işaret edilen açıklamada, “Son anket, ihracat siparişlerindeki zayıflığın devam ettiğine ve Türk imalatçılarının üst üste ikinci ay olacak şekilde girdi alımlarını azalttığına işaret etti. Ayrıca hem girdi hem de nihai ürün fiyatları enflasyonu Mart’ta geriledi” denildi ve şu değerlendirmeye yer verildi:

“Endeksin kritik eşik değer 50.0’nin altına düşmesi, imalat sektörünün faaliyet koşullarında Ekim 2015’ten beri ilk kez bozulma yaşandığını gösterdi. Üretim, yeni siparişler, tedarikçilerin teslim süresi ve girdi stokları alt endeksleri PMI endeksini olumsuz etkiledi. 5 alt endeksten sadece istihdam alt endeksi nötr düzeyde gerçekleşti. Ancak genel faaliyet koşullarındaki bozulma ılımlı düzeyde kaydedildi. PMI anket verilerine göre Türk imalat sektörü 2016’nın ilk çeyreğini hayal kırıklığıyla kapattı.”

Mart’ta gözlenen bozulmanın yeni siparişlerdeki düşüşten kaynaklandığına işaret edilen açıklamada, “Türk imalatçılar tarafından alınan yeni iş hacmi son 5 ay içinde ilk kez Mart’ta azaldı. Ancak yeni iş hacmindeki düşüş ılımlı düzeyde gerçekleşti. Yeni ihracat siparişleri üst üste 3 ay olacak şekilde Mart’ta da azaldı” denildi ve şu saptamalara yer verildi:

“Yeni iş hacmindeki düşüşün yansıması olarak üretim son 5 ayda ilk kez Mart’ta daraldı. Üretimdeki düşüş ılımlı düzeyde kaydedilirken üretimdeki gerileme hızı da 2015 yılının ilk 10 aylık dönemindeki ortalamasından daha düşük seviyede kaydedildi. Firmaların kapasite kullanımları üzerinde baskı olmadığı için birikmiş işler son 8 ayın en hızlı düşüşünü kaydetti ve imalat istihdamı önceki ayla aynı düzeyde ölçüldü.”

İstanbul (DHA)