07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İşadamı Paksoy’un tahliyesine itiraz

İşadamı Paksoy’un tahliyesine itiraz

FETÖ/PDY'ye maddi destek sağladıkları iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında İhlas Holding eski CEO'su Cahit Paksoy'un tahliye edilmesine savcılık itiraz etti.

SAVCILIK TAHLİYEYE İTİRAZ ETTİ

AKFA Holding ve holdinge bağlı 44 şirket ile ortakları ve çalışanlarına yönelik düzenlenen soruşturma kapsamında 26 Ağustos tarihinde “Terör örgütüne üye olmak”, “Terör örgütüne finansman sağlamak” ve “Suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak” suçlarından tutuklanan Paksoy, avukatının itirazı üzerine geçtiğimiz günlerde serbest kaldı. Soruşturmayı yürüten Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, Paksoy’un tahliye edilmesine itirazda bulundu.

“KARAR, USUL VE YASAYA AYKIRI HUSUSLAR İÇERİYOR”

Tahliye kararını veren Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen itiraz yazısında soruşturma kapsamının FETÖ/PDY’nin mali yapılanmasına yönelik ve ihbar doğrultusunda başladığı belirtildi. Yazıda, bu ihbarlar neticesinde bir çok vergi müfettişinin raporuyla MASAK’ın hazırlamış olduğu raporlar çerçevesinde soruşturmanın yürütüldüğü kaydedildi. Söz konusu soruşturmanın ana konusunun AKFA Holding ve bağlı şirketler olduğu belirtilen itiraz yazısında, tutukluluk haline itiraz kararını inceleyen hakimliğin kararının usul ve yasaya aykırı hususlar içerdiğinin tespit edildiği kaydedildi.

“FETÖ İLE MÜCADELEYİ SEKTEYE UĞRATACAK”

“Şüphelinin geçmişi, ekonomik ve sosyal durumu dikkate alındığında, söz konusu para hareketlerinin hayatın olağan akışına uygun düştüğü” şeklinde tahliye kararının verildiği belirtilen itiraz yazısında, bu şekilde çok zengin iş adamlarının mal varlıklarına göre cüzi sayılabilecek miktardaki para akışlarının aklanmış olacağı, bu durumun da devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla mücadele etmekte olduğu FETÖ/PDY ile mücadeleyi sekteye uğratacağı aktarıldı.

TUTUKLAMAYA YÖNELİK YAKALAMA KARARI ÇIKARILMASI TALEBİ

Sulh ceza hakimliklerinin yargılama yapmadıkları için delilleri değerlendirme yetkilerinin olmadığı belirtilen itiraz yazısında, hakimliğin beraat kararı verir gibi karar vermesinin usul ve yasaya aykırı olduğu gibi düşündürücü olduğu da kaydedildi. Hakimliğin söz konusu soruşturmanın boş bir soruşturma olduğu izlenimini verecek şekilde karar vermesinin de hukuk ile bağdaşmadığı kaydedilen yazıda, Paksoy hakkında verilen tahliye kararının kaldırılarak tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Arzu KAYA/İSTANBUL,(DHA)