07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İntihar eden liseli Mihriban’ın babası okul yönetimini suçladı

İntihar eden liseli Mihriban’ın babası okul yönetimini suçladı

AKSARAY'da okul bahçesinde bankta erkek sınıf arkadaşıyla yan yana oturduğu için, iddiaya göre 'tekrarı halinde okuldan atılacağı' uyarısı alan liseli 17 yaşındaki Mihriban Şimşek'in, babasının kullandığı otomobilden kendini atarak intihar etmesinin yankıları sürüyor.

Mihriban’ın babası Hasan Şimşek kızının ölümüyle ilgili okul yönetimini suçlarken, Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Ailesi Nevşehir’de oturan ve öğrenim gördüğü Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi’nin pansiyonlu yurdunda kalan Spor Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi Mihriban Şimşek, okul bahçesinde erkek sınıf arkadaşı O.E. ile bankta yan yana oturduğu sırada, iddiaya göre arkadaşının saçına düşen yaprağı aldı. Bunu gören bir öğretmen, Şimşek ve O.E.’yi ‘uygunsuz harekette bulundukları’ iddiasıyla okul müdürü Savaş Ş.’ye götürdü. Okul müdürü de her iki öğrenciye ‘böyle bir olayın tekrarı halinde okuldan atılacaklarını’ söyledi ve ailelerini okula çağırmalarını istedi.

BABASIYLA OKULA GİDERKEN OTOMOBİLDEN KENDİNİ ATTI

Bu olaydan sonra Mihriban Şimşek, hafta sonu Nevşehir’in Gülşehir İlçesi’nde oturan ailesinin yanına geldi. Okul yönetimi tarafından aranarak okula çağrılan baba Hasan Şimşek geçen Pazartesi günü kızıyla birlikte okula gitmek üzere otomobiliyle yola çıktı. Otomobil hızla ilerlerken, Mihriban iddiaya göre hareket halindeki otomobilin kapısını açarak kendini yola attı. Ağır yaralanan ve Nevşehir Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’ne alınan talihsiz kız dün yaşamını yitirdi. Hastane önünde bekleyen Mihriban’ın ailesi acı haberle yıkılırken, arkadaşları da hastaneye akın etti.

BABA: DİĞER 2 KIZIMI OKULDAN ALACAĞIM

Mihriban’ın ailesinin Gülşehir’deki evinin önüne taziye çadırı kuruldu. Baba Hasan Şimşek, DHA’ya yaşadıklarını anlattı. Kızının ölümünden okul yönetimini ve müdürü sorumlu tutan Baba Şimşek şunları söyledi:

“Mihriban okul yolunda ölüme gitti. Kızımı okutayım dedim ama ölümüyle karşılaştım. Söz konusu olayla ilgili beni müdür yardımcısı aradı. Kızım da ‘müdür yardımcısı seni arayacak. Önemli bir şey yok, gelme’ dedi. Ancak müdür yardımcısı ısrar etmiş ‘baban gelsin’ diye. Kızım da ‘babamın eli yara, araç süremediği için gelemez’ demiş. Bunun üzerine müdür yardımcısı ‘otobüs ile gelsin’ demiş. Pazartesi günü okula görüşmeye gidiyordum. Okuldaki durumu bilmiyorum. Arkadaşlarının anlattığına göre sebebi okul müdürü. Gereken neyse yapılsın istiyorum. Okul müdürü ve yardımcıları hakkında şikâyetçi oldum. Cumhurbaşkanımız ‘kızlarınızı okutun’ diyor. Ben de kızlarımı okutuyordum. Mihriban’dan başka 2 kız çocuğum var, onlar da okuyor. Ancak okuldan soğudum. Diğer 2 kızımı okuldan alacağım.”

MİLLİ EĞİTİM SORUŞTURMA BAŞLATTI

Olayın ardından Aksaray İl Milliği Eğitim Müdürlüğü, iddialarla ilgili soruşturma başlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, ‘Konu hakkında soruşturma başlatıp, müfettiş görevlendirdik. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na da konuyla ilgili bilgilendirmede bulunduk’ dedi.

Sinan KORKMAZER – Hasan BÖLÜKBAŞ / NEVŞEHİR – AKSARAY (DHA)