07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İETT’nin kadınlara özel o uygulama başladı

İETT’nin kadınlara özel o uygulama başladı

İETT'nin, kadın yolcuların saat 22.00'den sonragüzergah üzerinde, durak dışında istediği noktada inmesi uygulaması bu akşam tüm hatlarda başladı.

Uygulama kapsamında şoförler, kadınları istedikleri en yakın noktada durarak indirdi. Otobüse binen yolcular uygulamadan memnun kaldı.

“ERKEKLERİN EĞİTİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

İETT ‘nin 35/C Taksim-Kocamustafapaşa otobüsüne Eminönü’nden binen Göksu Bulut, “Uygulama aslında güzel ama biraz düşündüğümüz zaman, çok cinsiyetçi bir uygulama. Saat, 22:00’den sonra erkeklerin kadınlara bir şey yapabilme hakkının olduğunun mesajını veriyor. Kadınların evine yakın bırakılması yerine, erkeklerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“SOKAĞIN BAŞINDA İNDİREBİLİR MİSİNİZ?”

Kadın yolculardan Çisem Tenekecioğlu, “Valla çok iyi yaptılar. Sağolsunlar, bizde korkarak geçiyoruz. Çoğu yerde de ışık yok lamba takmamışlar bayağı iyi oldu. Biz evimize yakın bir noktada Cerrahpaşa’da ineceğiz” dedi. Tenekecioğlu ineceği sırada otobüs sürücüsüne “sokağın başında indirebilir misiniz?” şeklinde seslenerek istediği yerde duran otobüsten indi.

“BELEDİYE KURALLARI KİŞİLERE GÖRE DEĞİL, TOPLUMA GÖRE HAZIRLANMALI”

Yılmaz Yorulmaz adlı erkek yolcu ise, “Böyle bir uygulamayı istemem. Cinsiyetçi yaklaşımlar böyle pozitif ayrımcılıklarda olsa bir belediyenin kurallarını değiştirmemeli. Belediye kuralları kişilere göre değil, topluma göre hazırlanmalı. Toplum buna uymuyorsa, toplumda gerekli yerler değiştirilmeli” dedi.

“BİR YERE GİDERKEN TEDİRGİN OLUYORUZ”

Gaye Bulut adlı bir başka kadın yolcu da, “Bu uygulamayı sadece kadınlar için değil aynı zamanda erkekler için de olmalı. Bir kadın bunu istediğinde şoför uygulayacak ama erkek bunu isterse uygulanmayacak, bu biraz saçma. Akşam 22.00’den sonra zaten istanbul’da kadın olarak bir yerden bir yere giderken epey tedirgin oluyoruz, zorluk çekiyoruz. Bunu önlemek istemiş olmaları güzel ama çok cinsiyetçi olmuş. Ben bu uygulamanın doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“BÖYLE BİR ŞEYE İHTİYAÇ GÖRÜYORDUM”

Kadıköy Esatpaşa Hattında çalışan 10 E nolu İETT otobüsünde yolculuk yapan bir kadın uygulamadan çok memnun kaldığını belirterek, “Çok daha güzel oldu, umarım devamı gelir, etkili olur, böyle bir şeye ihtiyaç görüyordum. Özellikle bir durağın evimize uzak olması çok zor oluyordu.” dedi.

Bir başka kadın yolcu da, “Yeni uygulamadan haberim yok, uygulamanın ne olduğunu öğrenmem lazım önce. Böyle bir uyulamaya ihtiyaç duyulması aslında rahatsız edici, ciddi anlamda ihtiyaç duyulması rahatsız edici. Kadını korumaya yönelik böyle bir uygulama yapılacağına, erkekleri bilinçlendirmeye yönelik bir uygulama yapılsa daha iyi olur.” şeklinde konuştu.

Murat Deliklitaş – Ramazan EĞRİ – Soner HASIRCIOĞLU – Ali Kerem BENGİ / İSTANBUL (DHA)