07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hulusi Akar NATO PA 62. Genel Kurulunda konuştu

Hulusi Akar NATO PA 62. Genel Kurulunda konuştu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar NATO Parlamenterler Asamblesinin 62. Genel Kurulu'ndaki Savunma ve Güvenlik Komitesi'nin toplantısındaki sunumunun ardından delegelerin sorularını yanıtladı.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bir soru üzerine Akar, 15 Temmuz darbe girişiminin artık yasal süreç haline dönüştüğünü, mahkemelere intikal ettiğini, hakimlerin, mahkemelerin, savcıların bu konuda çalıştığını belirterek, “Bütün deliller toplanıyor. Ciddi, son derece somut deliller var. İddianamelere konulmaya başlandı bunlar. Mahkeme sürecinde bunu herkes görecek ve kendini savunacak. Niye böyle 50 senede bu kadar tekrar ediyor? Bu istenmeyen bir durum. Bununla ilgili devletimizi hükümetimiz, Genelkurmay Başkanlığı elinden gelen her türlü gayreti gösterip alınması gereken tedbirler üzerinde yoğun bir şekilde çalışılıyor. Yasal düzenlemeler yapılıyor. Tamamen demokratik çerçevede, siyasi direktifin doğrultusunda bir daha bugünlere dönülmemesi konusunda çalışmalar sürüyor.” dedi.

“ELİMİZDE CİDDİ KANITLAR VAR BUNLARIN HİÇ BİRİ SAKLI KALAMAYACAK”

FETÖ’nün 40 seneden beri devam eden, insanların hücrelerine nüfuz eden

organize bir proje olduğunu ve bunun sonucunda 15 Temmuz’a gelindiğini vurgulayan

Akar, “Bunun başlangıçtaki tespitinin güçlükler doğurdu. Başlangıçta bu girişimin engellenmesinin mümkün olmadı. 15 Temmuz öncesindeki örgütün, teröristlerin varlığının bir şekilde hissedildiğini ancak yasalara bağlı kalmaktan dolayı, yasalara göre ilerlemek hassasiyeti nedeniyle böyle bir durum ortaya çıktı. Bu noktalara gelmemek için gerekli önlemler alındı. Gerçekten elimizde çok ciddi kanıtlar var. İtiraflar, fotoğraflar, filmler var. Bunların hiçbiri saklı kalmayacak. Hepsi, benim kişi olarak ifadelerim dahil, 15 Temmuz’da yaşadıklarım dahil hepsi savcılıklarda mevcut.

Derlenip, toparlanacak, sizin ülkelerinizde olduğu gibi yasal mevzuat, demokratik

esaslar ve anayasa çerçevesinde mahkemeler işlevlerini yerine getirecekler ve

suçlular cezalarını alacaklar. Buna hiç kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.

ERMENİ MİLLETVEKİLİNE YANIT VERDİ

Akar, Ermeni Milletvekili Koryun Nahapetyan’ın, sözde Ermeni soykırımını 26

ülkenin tanıdığını belirtmesi, bu konuda herhangi bir soruşturmaya yer olmadığını

öne sürmesi, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki varlığını eleştirmesi ile Türk askerinin Suriye’den ne zaman çekileceğini sormasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Orduların moral ve motivasyonunun önemini vurgulayan Akar, Özgür Suriye Ordusu’nun içinde El-Kaide, El-Nusra ve radikal İslam olmadığını, ılımlı muhaliflerin yer aldığını, bu kişilerin ülkelerini kaybetmemek için çalışan namuslu insanlar olduğunu söyledi.

“MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZI KULLANMAK ZORUNDAYIZ”

Akar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunların geçmişte bazı kırgınlıkları, dargınlıkları var. Bunlarla çalışmaya başladığımızdan itibaren, birinci iş olarak bunları tamir etmek oldu, bunları gidermek oldu. Sizin hududunuzun hemen güneyinde yanı başında teröristler kamp kuruyorlar, roketlerle, havanlarla ateş edip, köyünüzdeki, kasabanızdaki masum insanları öldürüyorlar. Hiçbir hudut yüzde yüz korunamaz. 911 kilometrelik Suriye hududumuz var. Bütün tedbirlere rağmen ister istemez sızma oluyor. Bunlar minimize edilmiş olsa bile sızanlar da hem intihar bombacısı hem de çeşitli araçları bomba yüklü patlatmak suretiyle milletimize zarar veriyorlar. Bizim meşru müdafaa hakkımız var. Meşru müdafaa hakkımızı kullanmak zorundayız. Ne zaman bitecek, ne zaman çekileceğiz? Terör bittiği zaman çekileceğiz. Kendimizi ülkemizde güvende hissettiğimiz zaman çekileceğiz. Halkımız korumamız lazım. Orada zarar ziyan meydana geldiğinde insanlar basınla, siyasilerle konuşuyor. Siyasi iktidarı etkiliyorlar. Siyasi iktidar bize güvenliği sağlayın, diye direktif veriyor. Bu döngü herhangi bir demokratik ülkeden farklı bir döngü değil. Bunun anlaşılması lazım, meşru müdafaa hakkı olduğunun bilinmesi ve buna saygı duyulması lazım.

Kendi ülkenizin 10-20 kilometre ilerisinde terörist grupları olduğunu, bunların

geldiğini ve zarar verme olasılığını düşünün. Bu durumda hareketsiz kalamaz

TSK’NIN HALEP’E BİR TEK MERMİ ATTIĞINI SÖYLEYEN VARSA İSTİFA EDERİM”

Akar, “Ermeni soykırımını bazı ülkelerin kabul etmiş olması hiçbir şeyi değiştirmez. Soykırımla ilgili her ülke kendi hakkını kullanarak kabul edebilir. 16 yüzyılda Galile dünya dönüyor dediğinde, bütün dünya, dönmüyor diyordu. Bu hiç bir zaman dünyanın döndüğü gerçeğini değiştirmedi. Dolayısıyla bütün ülkeler ‘Soykırım var’ dese dahi, soykırım olmadığı gerçeğini değiştiremez. Suriye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne müdahale ettiğimiz şeklindeki bir yorum, olaylar bilinmiyorsa, cahillik yoksa bir art niyet vardır. Bizim hiçbir şekilde Suriye’yle, Irak’la, toprak bütünlüğüyle ilgili hiçbir sorunumuz yok. Milletvekili yine bilmiyorsa son derece art niyetli ve yalan söylüyor. Ya son derce cahil, ya son derece art niyetli. Başka izahı yok çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerinin Halep’le ilgili tek bir münasebeti yok. Attığı mermi yok. Böyle bir

şey söz konusu değil. Bu anlaşılmaz bir şey. Mutlaka sayın milletvekilinin bugün

hemen telefonla kendi askeri makamlarıyla konuşup, orada ne olup bittiğini

öğrenmesi lazım. Halep’le ilgili Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir tek

mermi attığını söyleyen varsa ben istifa ederim. Bu terbiyesizliktir, iftiradır,

yalandır, ahlaksızlıktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

İSTANBUL, (DHA)