07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hastaya, doktora hakaretten para cezası

Hastaya, doktora hakaretten para cezası

KASTAMONU'nun İnebolu İlçesi'nde, nüfus cüzdanı yanında olmadığı için ilaç yazmayan Aile Hekimi Dr. Abdullah Kürşad Çobankara'ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan 54 yaşındaki Ali Ç.'ye 7 bin 80 lira adli para cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İnebolu 4 Nolu Aile Hekimliği’nde görevli Dr. Abdullah Kürşad Çobankara, iddiaya göre yanında nüfus cüzdanı olmadığı için Ali Ç.’ye ilaç yazmadı. Ali Ç., daha sonra Dr. Çobankara’ya ‘TC kimlik numarısı’ yazılı olan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’na ait bir belge gösterdi. Ali Ç., gösterdiği belgenin geçerli olmadığını söyleyen Dr. Çobankara’ya hakarette bulundu.

Doktorun şikayeti üzerine ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Ali Ç., İnebolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında hazır bulundu. Ali Ç. savunmasında, doktorun başlangıçta ‘TC kimlik numarası’ olmadığı için ilaç yazmadığını söyleyerek, “Daha sonra kimlik numaramın yazılı olduğu bakanlığa ait belge aklıma geldi. Belgeyi gösterip durumu izah ettim. Beni dinlemedi ve ‘Git istediğin yere şikayet et’ dedi. Beni tahrik etti. Ben de hakaret ettim ama küfür etmedim” dedi.

Dr. Çobankara ise muayene sırasında kimlik tespiti için kullanılabilecek belgelerin nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı, pasaport ve SGK kimliği olduğunu söyleyerek, “Sanığın gösterdiği belge bunların dışındaydı. Bize tebliğ edilen genelgeler doğrultusunda hareket ederek sanığa ilaç yazmadım. Bunun üzerine hakaret etti, şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ali Ç.’ye 354 gün karşılığı 7 bin 80 lira adli para cezası verdi. Sanığın sabıkasının bulunmaması, duruşmadaki iyi hali, yeniden suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşması nedeniyle hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, 5 yıl denetim süresi belirledi.

Barış İLYASOĞLU/İNEBOLU (Kastamonu), (DHA)