07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hakkari dağlarında snowboard keyfi

Hakkari dağlarında snowboard keyfi

HAKKARİ’nin 2 bin 700 rakımlı Merga Bütan Yaylası'ndaki kayak merkezi, Nisan ayında da kayakseverlerin akınına uğradı.

Türkiye’nin bir çok ilinde bahar havası yaşanırken, Hakkari’nin 2 bin 700 rakımlı Merga Bütan Yaylası’ndaki Kayak merkezi, hafta sonları kayakseverleri ağırlıyor. Özellikle çalışanların hafta sonunu değerlendirmek için tercih ettiği kayak merkezinde bazı kişiler snowboard yaparken, bazı kişiler de kayak yapmak için büyük çaba gösterdi. Hakkari’nin tek sosyal aktivitesinin kayak olduğunu anlatan öğretmenler, her yerde bahar havası yaşanırken, Hakkari’de 2 metre kar üzerinde kayak yapmanın kendilerine ayrı bir heyecan verdiğini söyledi.

KAYAKSEVERLERİ HAKKARİ’YE DAVAT ETTİ

Türkiye Kayak Federasyonu Hakkari il Temsilcisi Turgut Besi, Hakkari’deki kış turizminin Türkiye’nin hiçbir ilinde olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Hakkari ortalama kar kalınlığı açısından Türkiye’nin önemli illerinden birisi. Hakkari ve Yüksekova İlçesi’ne uluslararası düzeyde büyük bir kayak merkezi ve pisti yapılması düşünülüyor. Çünkü burada kar kalınlığı fazla olduğu için kimi dönemlerde Mayıs ayının sonlarına kadar kayak yapılabiliyor. Şu anda gördüğünüz gibi Türkiye’nin hiç bir yerinde kar yokken, Hakkari’de hala kayak yapıyoruz. Merga Bütan kayak pisti bugün Türkiye’de kayak merkezlerinin arasında önemli bir yere sahip. O yüzden Türkiye’de kayak sporuna gönül vermiş bütün kayakçı arkadaşları ilimize bekliyoruz.”

Behçet DALMAZ / HAKKARİ, (DHA)