07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Gözaltına alınma nedeni belli oldu

Gözaltına alınma nedeni belli oldu

TÜRKİYE'nin hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu öldürdüğü ileri sürülen ve bir süre önce Suriye'deki Türkmendağı'nda savaştığı bir grup arkadaşıyla geldiği İzmir'de gözaltına alınan Alparslan Çelik'in hakkında 2.5 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu ortaya çıktı. Çelik ve arkadaşlarının 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet suçundan adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Suriye’de Bayır-Bucak Türkmenlerinin yanında, Türkmendağı’nda, Esad rejimine karşı savaşan Alparslan Çelik, Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu öldürdüklerini söyleyince, Rus istihbaratının hedefi haline gelmişti. Çelik, kendisiyle birlikte Türkmendağı’nda bulundukları belirtilen bir grup arkadaşıyla, kısa süre önce İzmir’e geldi.


RESTORANDA GÖZALTINA ALINDILAR

Çelik’in de aralarında bulunduğu 14 kişi, yemek yemek için geçen çarşamba günü akşam saatlerinde Hatay Semti’ndeki bir restorana gitti. İddiaya göre, ihbar üzerine bir süre sonra restorana gelen Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Çelik’in de aralarında bulunduğu 14 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan aramada, 1 Kalaşnikof marka tüfek ve 2 tabanca ile çok sayıda mermi ele geçirildi. Çelik ve arkadaşları, ifadelerinin alınması için Cinayet Büro Amirliği’ne götürüldü. Sorguları süren Çelik ve arkadaşlarının, polisin telefonla aranıp, restoranda silahlı kişilerin bulunduğunu ihbar etmeleri üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltındakilerden Serkan Kurtuluş’un avukatı olan Sıddık Caner Erşen, “Bu insanlar soydaşlarımıza destek vermenin ötesinde hukuksuz bir şeye hiçbir şekilde bulaşmamıştır. Gözaltına alınmalarını kabul etmiyoruz” dedi.

POLİS BELİRLENEN ADRESLERDE ARAMA YAPTI

Gözaltındaki Alparslan Çelik ile arkadaşlarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, polis dün 23 ayrı adreste arama yaptı. Aramalarda, 4 tabanca, 2 telsiz, 1 kama ve 1 av tüfeği ele geçirildi. Bu arada, Alparslan Çelik’in çeşitli suçlardan hakkında kesinleşmiş 2 yıl 6 ay hapis cezası olduğu, bu nedenle de aranması bulunduğu öğrenildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLECEKLER

Gözaltındaki işlemleri devam eden Alparslan Çelik’in de aralarında bulunduğu 14 kişinin ‘6136 sayılı kanuna muhalefet’ suçundan adliyeye sevk edileceği bildirildi. Emniyet yetkilileri, Çelik’in öldürdüğü iddia edilen Rus pilotla ilgili emniyet birimlerine ulaşan herhangi bir bilgi olmadığını, gözaltı işleminin de Çelik hakkında arama kararı bulunması ve ayrıca ele geçirilen silahlar nedeniyle yapıldığını kaydetti.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

İzmir’de gözaltına alınan Alparslan Çelik’in de aralarında bulunduğu 14 kişi, adliyeye sevk edildi.

Yoğun güvenlik önlemi alan polis, Çelik ve arkadaşlarından görüntü alınmaması için 14 kişiyi, camları filmli araçlarda adliyeye getirdi ve mahkum giriş kapısından binaya aldı. Bu arada Çelik ve arkadaşlarına destek olmak isteyen bir grup adliye önüne geldi.

SERBEST KALMALARINI İSTEDİLER

Gözaltındakilerden Serkan Kurtuluş’un avukatı Sıddık Caner Erşen basın açıklaması yaptı. Erşen, şunları söyledi:

“Sayın 2. Sahil Tümen Komutanı Alparslan Çelik ve müvekkilim Serkan Kurtuluş ile arkadaşları, geçen 30 Mart’ta Türkmendağı ve bilhassa oradaki çatışmalar sırasında şehit düşen soydaşlarımızın ailesine, yaralanan gazilerimizin tedavisine madden, manen destek olma çalışmaları yürütürken, kimliği belirsiz bir kişi tarafından gelen telefon ihbarıyla gözaltına alınmıştır. Müvekkil Serkan Kurtuluş 48 saat gözaltında tutulmuştur. Bayır-Bucak ve yöresindeki topraklar 7. Yüzyıldan bu yana Türk boylarının yurdudur. Müvekkil ve arkadaşları da öz Türk yurdu olan bu toprakları, bölücü terör örgütü PKK uzantısı PYD’ye, ülkemizi kan gölüne çeviren hain saldırıların müsebbibi IŞİD terör örgütüne, yüzyıllardır yürüttüğü Akdeniz’de toprak sahibi olma amacına ulaşmak gayesiyle bulduğu her fırsatta uluslararası hukuk normlarını çiğneyerek sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal etmekten geri kalmayan Rusya ve Esad güçlerinin işgaline karşı mücadele etmeye ant içmişlerdir. Tek gayesi teröristlere karşı özyurtlarını müdafaa etmek olan Türkmen soydaşların mücadelesine yardımda bulunmak ve katkı sağlamak hiçbir zaman suç olmamıştır. Ne müvekkilim ne de gözaltına alınan diğer kişiler yaşanan bu haksızlık neticesinde baş koydukları yoldan dönecek değiller. Gözaltına alınan 14 kişi için, ‘Bayır-Bucak, Akdeniz’in Çanakkalesi’dir.”

Müvekkili ve diğer gözaltındakilerin yalnızca ‘6136 sayılı kanuna muhalefet’ten suçlandıklarını kaydeden Erşen, “O da 14 kişinin gözaltında tutulmasını gerektiren bir sebep değil. Açıkçası neyle suçlandıkları da belli değil. Bazı adreslerde aramalar yapıldı. Olayın uluslararası ilişkisiyle ilgili çok fazla bilgi kirliliği var. Net olan, çok yakın tarihte açığa kavuşacaktır. Türkmendağı’na olan desteğimizi sürdüreceğiz. Biz 14 kişinin tamamının serbest bırakılacağına inanıyoruz. Müvekkilime, kimliği belli olmayan kişinin yaptığı ihbarın ardından yapılan aramada bulunan birkaç eşyayla ilgili genel sorular yöneltildi. Türkmendağı’nda bir savaş söz konusu ve orada savaşan kişilerin devletin de yardımına ihtiyacı var. O insanlar bizim soydaşlarımız” diye konuştu.

RUS PİLOTLA İLGİLİ SORU YÖNELTİLMİŞ

Müvekkili Alparslan Çelik’e, ilgisi olmayan bir otomobilden çıkan silahlarla ilgili sorular yöneltildiğini dile getiren avukatı Naci Tataç, “Müvekkilimin ülkeye giriş yapmasından itibaren her şeyi sorguladılar. İzmir’e yanındaki yaralılarla ilgili getirildi. En son soruda, ‘Rus uçağının düşürülmesiyle uçaktan atlayan pilotları öldürdüğünüzü açıkladınız. Bunu anlatır mısınız’ dediler. İyi de gözaltına alındığı olayla bu sorunun ne ilgisi var. Bu sorunun sorulmasına gerek yok diye cevap vermedik. Allah her zaman haklının yanındadır” dedi.

Grubun adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

TEKRAR EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜLER

Emniyetteki işlemlerden sonra adliyeye sevk edilen Alparslan Çelik’in de aralarında bulunduğu 14 kişi, mahkemeye çıkarılmadan yeniden Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Adliyede ifadelerine başvurulmadığı öğrenilen Çelik ve arkadaşları, soruşturmayı yürüten savcının, dosyayı daha detaylı incelenmesi için Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne vermesi üzerine, Yeşilyurt’taki emniyet binasına götürüldü. Ek gözaltı süresi alındığı, Çelik ve arkadaşlarının yeniden sorgularının yapılacağı, soruşturmanın derinleştirileceği belirtildi.

Tufan HAMARAT/İZMİR,(DHA)