07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Fırat Kalkanı’nda son durum

Fırat Kalkanı’nda son durum

SURİYE'de sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü DEAŞ'ın 83, PKK/PYD'nin ise 5 merkezi karadan ve havadan ateş altına alınarak imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 89 günden bu yana yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda terör örgütleri DEAŞ’ın 83, PKK/ PYD’nin ise 5 merkezi karadan hedef alınarak vuruldu. Harekatta DEAŞ’tan temizlenen 1780 kilometrekarelik alanda mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği yapıldı. Gün içerisindeki çatışmalarda Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 9 askerinin yaralandığı harekatın son durumuna ilişkin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Karadağ sektöründe; karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile muhalif unsurların, planlı bölgelerin ele geçirilmesine yönelik ileri harekatı devam etmektedir. Gün içerisindeki çatışmalarda 9 muhalif yaralanmıştır. Muhalif unsurlarca, 214 meskun mahalde yaklaşık 1780 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 79 DEAŞ hedefine 311 fırtına, 60 çok namlulu roketatar ve 85 tank atışı, 5 PYD/PKK hedefine 29 fırtına atışı yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta-kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bzaghah, Al Bab kuzeyi, Kabbasin ve Suflaniyah’da tespit edilen hedeflere hava harekatı icra edilerek, DEAŞ unsurlarının karargah olarak kullandığı 4 bina imha edilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmemiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 26 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başlangıcından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 40 mayın ve 1662 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

KİLİS, (DHA)