07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Fırat Kalkanı’nda 56 hedef vuruldu

Fırat Kalkanı’nda 56 hedef vuruldu

SURİYE'de sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütleri DEAŞ'ın 50, PKK/PYD'nin ise 6 merkezi, Türk jetlerinin katılımıyla vurularak imha edildi. Harekat kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 202 mahalde kontrolü sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 83 günden bu yana yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda 202 mahalde denetim ÖSO’ya geçti, 202 kilometrekarelik alan terör örgütü DEAŞ’tan temizlendi. El Bab’ın kuzeyinde bulunan Dana’da, DEAŞ militanlarının, TSK’ya ait muharebe aracına güdümlü tanksavar roketi ve droneden el yapımı patlayıcı atılması sonucu 4 Türk askeri hafif şekilde yaralandı. Türk jetlerinin katılımıyla DEAŞ’ın 50, PKK/PYD’nin ise 6 merkezinin kara ve havadan vurularak imha edildiği harekatta ÖSO’nun 9 askeri öldü, 52’si de yaralandı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Mare ve Rai sektörlerinde; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Kubbat ash Shaykh, Susiyan, Hadath, Vagan, Evlan, Dana ve Kadiran’da büyük ölçüde kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 9 muhalif şehit olmuş, 52 muhalif yaralanmıştır. El Bab kuzeyinde yer alan Dana bölgesinde, 1 Zırhlı Muharebe Aracının (ZMA) güdümlü tanksavar roketi ile vurulması ve Drone’dan atılan el yapımı patlayıcının isabet etmesi sonucu 4 TSK personeli hafif şekilde yaralanmıştır. Tall Jijan bölgesini ele geçirmeye çalışan PYD/PKK unsurlarına yönelik topçu ve tank atışları sonucu 10 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirilmiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 202 meskun mahalde yaklaşık 1620 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 35 DEAŞ ve 6 PYD/PKK ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. 13 Kasım 2016 tarihinde 10.44-11.53 ve 20.47-21.22 saatleri arasında iki ayrı saat diliminde Suriye El Bab bölgesinde Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlenmiş, 15 hedefe 16 atım icra edilmiştir. Hava taarruzları sonucunda DEAŞ’a ait olduğu tespit edilen ve DEAŞ tarafından kullanılan 2 komuta kontrol merkezi, 1 cephanelik, 2 karargah binası ve 10 savunma mevzii imha edilmiştir.”

KİLİS, (DHA)