07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Fırat Kalkanı Harekatı’nda son durum!

Fırat Kalkanı Harekatı’nda son durum!

SURİYE'de sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nın 82'nci gününde, terör örgütü DEAŞ'a ait 24 merkez, kara ve havadan vurularak imha edildi. Harekat kapsamında, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 195 mahalde kontrolü sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 82 günden bu yana yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda 195 mahalde denetim ÖSO’ya geçti, 1560 kilometrekarelik alan terör örgütü DEAŞ’tan temizlendi. DEAŞ’a ait 24 merkezin kara ve havadan vurularak imha edildiği harekatta ÖSO’nun 2 askeri yaşamını yitirdi, 1’i de yaralandı.

Harekatın son durumuna ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Karadağ (Rai) sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından, karadan sağlanan ateş desteği ile Hacı Küşah, Halise Şakira, Halise, Talca Şarkiyah, Hacar Abyad ve Eş Şuayb büyük ölçüde kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Sinekli Bölgesinde Mayın/el yapımı patlayıcı patlaması sonucu 2 muhalif şehit olmuş, 1 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 195 meskun mahalde yaklaşık 1560 kilometrekare kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 24 DEAŞ hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak, yerde bekler uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmemiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve 1506 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

KİLİS (DHA)