07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » FETÖ sanığı: Bu yapı içerisinde eleştiri yapamıyorsunuz

FETÖ sanığı: Bu yapı içerisinde eleştiri yapamıyorsunuz


Mustafa TURAPOĞLU/TOKAT, (DHA)- TOKAT’ta sürdürülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve tutuksuz yargılanan öğretim görevlisi 3 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıklardan H.B., “Bu yapı içinde sorgulama ve eleştiri yapamıyorsunuz. Eleştiriniz sanki duvara çarpıp dönüyor. Pişmanım” dedi.

Tokat’ta örgütün üniversite yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyon sonrası Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde açığa alınan, adli kontrol şartıyla serbest bırakılarak tutuksuz yargılanan öğretim görevlileri F.Y., H.B. ve Ö.Ş. hakkında, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından Tokat Ağır Ceza Mahkamesi’ne açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya 3 sanık ile avukatları katıldı. Kimlik tespiti yapılarak başlayan duruşmada daha sonra iddianame okundu.

Sanıkların savunmasını alan hakim ilk sözü Ö.Ş.’ye verdi. ‘Bylock’ kullandığı öğrenilen Ö.Ş., ‘Hamza’ kod adlı bir öğretmen aracılığıyla sohbetlere katıldığını söyleyerek, “Ben himmet veya başka bağışta bulunmadım. Bylock programını sadece sohbet programlarının nerede ve ne zaman olacağını öğrenmek için kısa bir süre kullandım. 15 Temmuz’a kadar bu örgütü tamamen idrak edemedim. 15 Temmuz sonrası kuşkularımın doğru olduğunu anladım” dedi.

H.B. ise üniversite öğrenciliği zamanında örgütle tanıştığını anlattı. Örgüte iyi niyetle yardım yaptığını söyleyen H.B., 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu yapının terör örgütü olduğunu anladığını belirterek, “En büyük pişmanlığım üniversite yıllarımda bu örgütle tanışmak oldu. Yaşadığım şoku taşıyamıyorum. Ailemle ilişkilerim bozuldu. Bu sinsi yapıyla anılmak istemiyorum. Çocuğum büyüdüğünde babasına ‘Fetöcü’ denilmesini istemiyorum. Bu yapı içinde sorgulama ve eleştiri yapamıyorsunuz. Eleştiriniz sanki duvara çarpıp dönüyor. Bank Asya’ya para yatırılması konusunda ‘Yatır’ denildi yatırdım, ‘Çek’ denildi çektim. Pişmanım” diye konuştu. H.B., “Mağdurum, aldatıldım, kullanıldım” diyerek sözünü tamamladı.

F.Y. ise ‘Bylock’ programını kullanmadığını belirterek, “Böylesi aşağılık bir örgütün üyesi değilim. Aşağılık örgütün çözülmesi için bildiklerimi anlattım. Ben Kuran sohbetlerine katıldım. Sohbetlere Allah rızası için katıldım. 2008-2013 yılları arasında Zaman Gazetesi’ne aboneydim. Bylock veya benzeri programlar kullanmadım. 2014 yılı şubat ayından sonra sohbetlere katılmadım. Kurban bağışında bile bulunmadım. Kurbanımı kendim kestim. Ben onların sohbetlerine herkes tarafından cemaat olarak bilinen süreçte Allah rızası için katıldım. Dini sohbetlerine katılmak suçsa, pişmanım” diye ifade verdi.

3 sanık da son sözlerinde “Pişmanız” dedi. Sanık avukatları da beraat kararı istedi. Sanıkların savunmalarının alınmasının ardından dava 12 Aralık 2016 tarihine ertelendi.