07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Eşi hakkında aşk söylentisiyle 2 kardeşi öldüren sanıkları ceza yağdı

Eşi hakkında aşk söylentisiyle 2 kardeşi öldüren sanıkları ceza yağdı

ADANA'da, eşi hakkında dedikodu yaptığını öne sürdüğü 26 yaşındaki Efraim Türkmen ve kardeşi 19 yaşındaki Muhittin Türkmen'i pusuya düşürerek öldürmekle suçlanan birbirine akraba 25 yaşındaki Tugay, 32 yaşındaki Necmettin ve 46 yaşındaki Gürbüzhan Çelik, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile 18 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Merkez Çukurova İlçesi’nin Şambayat Mahallesi’nde 19 Ağustos 2014’de meydana gelen olayda 67 yaşındaki Zahide Türkmen, komşuları tekstilci Tugay Çelik’in eşi Hatice Çelik’e dekolte giymemesi konusunda yaptığı uyarının ardından, Zahide Türkmen’in oğulları Efraim Türkmen ile Muhittin Türkmen çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Hatice Çelik’in eşi Tugay, amcasının oğlu Necmettin ile amca 36 yaşındaki Gürbüzhan Çelik tutuklandı. Soruşturmanın devamında aile fertleri 36 yaşındaki Cengizhan, 62 yaşınhdaki Şahin, 43 yaşındaki Tahsin ve 52 yaşındaki Müjdat Çelik’in bir petrol istasyonunda bir araya gelerek Efraim Türkmen’in öldürülmesine karar verdiği belirlendi. Ayrıca Efraim Türkmen ile Hatice Çelik arasında duygusal ilişki bulunduğu öne sürüldü.

Necmettin ve Tugay Çelik hakkında töre saikiyle tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu; Gürbüzhan, Şahin, Müjdat, Cengizhan, Tahsin Çelik hakkında azmettirme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, Serkan Çelik ve 36 yaşındaki Tuncay Davarcı hakkında ise delillerini gizleme suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

“RASTGELE ATEŞ AÇTIM”

Ölen Efraim Türkmen’i kendi evinde uygunsuz halde görenlerin olduğunu ileri süren Tugay Çelik, savunmasında şunları söyledi:

“Bu durumu eşime sordum, uygunsuz bir durum olmadığını, Efraim’in annesi ile geldiğini söyledi. Üzerinde durmadım. Sonraki günlerde Efraim’i gördüm bana ‘Sen karını boşamadın mı, ben alacağım, ben seviyorum’ diyerek küfür ve hakaretler etti. Bir kaç gün sonrada köyün girişinde beni gördü ‘Halen boşamadın mı, boşamazsan seni öldürürüm’ diyerek tehdit etti. Olay günü Necmettin’in kullandığı araba ile hareket halindeyken Efraim ve Muhittin ile karşılaştık. Efraim el, kol işareti yaptı. O sırada Efraim elini beline atınca Necmettin arabanın içinden bir el ateş etti. Daha sonra dışarı çıkıp kendimi koruma amaçlı rastgele ateş açtım. Daha sonra ailemizle konuştuk teslim olduk.”

Mahkeme heyeti, Tugay Çelik’e Efraim Türkmen’i tahrik altında öldürmekten 22 yıl, Muhittin Çelik’i öldürmekten ömür boyu hapis, Necmettin Çelik’e Efraim Türkmen’i öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, Muhittin Türkmen’i öldürmekten ömür boyu hapis, Gürbüzhan Çelik’e ise Efraim Türkmen’in öldürülmesine yardım etmekten 18 yıl hapis cezası verdi. Diğer sanıklar ise beraat etti.

Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA)