07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Dündar’a Basın Özgürlüğü Ödülü Silivri’de verilecek

Dündar’a Basın Özgürlüğü Ödülü Silivri’de verilecek

İZMİR'de Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği 4'üncü Basın Özgürlüğü Ödülü, 2015 yılında Gazeteci-Yazar Can Dündar'a verildi.

Ancak törenin yapılacağı gün Ankara’daki büyük patlama nedeniyle verilemeyen ödül, yarın Silivri Cezaevi önünde eşi Dilek Dündar’a verilecek.

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından dördüncü kez düzenlenen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ geçen Temmuz ayında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verilmesini kararlaştırdı. Ödül töreninin de 10 Ekim’de yapılacağı duyuruldu. Ancak, aynı gün Ankara’da meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle tören ertelendi. Genel seçimlerden sonraya bırakılan törenin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü yapılmasına karar verildi. Ancak, bu kez de Dündar, Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile birlikte, Adana’da durdurulan MİT TIR’larıyla ilgili fotoğraf ve haberleri yayınlanması nedeniyle tutuklandı.
Haberler, yazı ve düşünceleri nedeniyle gazetecilerin cezaevinde yatmasını eleştiren Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Can Dündar’ın Basın Özgürlüğü Ödülü’nü yarın Silivri Ceza İnfaz Kurumu önünde eşi Dilek Dündar’a verecek. İzmir’den gidecek heyet, aynı gün, cezaevi önünde 12.00-14.00 saatleri arasında da ‘Umut Nöbeti’ de tutacak.

İZMİR, (DHA)