07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Diyanet İşleri Başkanı’nın cemevi açıklamasını yadırgadım’

‘Diyanet İşleri Başkanı’nın cemevi açıklamasını yadırgadım’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Türkiye'de, bölgemizde ve dünyada çok önemli olaylar oluyor. Diyanet İşleri Başkanı'nı direkt ilgilendiren konularda açıklama yapmazken, cem evleriyle ilgili açıklama yapmasını çok yadırgadığımı belirtmek istiyorum" dedi.

Malatya’da Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı’nda, Genel Başkan Hasan Meşeli ile birlikte basın toplantısı düzenledi. CHP’li Ağbaba, “Diyanet İşleri Başkanı ‘Cemevleri bizim kırmızı çizgimizdir’ diye bir açıklama yaptı. Türkiye’de bölgemizde ve dünyada çok önemli olaylar oluyor. Diyanet İşleri Başkanı’nı direkt ilgilendiren konularda açıklama yapmazken, cemevleriyle ilgili açıklama yapmasını çok yadırgadığımı belirtmek istiyorum. Ortadoğu’nun bütün coğrafyasında Müslümanlar birbirlerini kesiyorlar, farklı inançlardan oldukları için birbirlerini öldürüyorlar. IŞİD, 10-13 yaşındaki çocukların mezheplerinden dolayı ciğerlerini söküyor. İnsanlar binaların üzerinden atılıyor. Kimisi Kürt, kimisi Ezidi, kimisi Şii, kimisi farklı bir inançtan, farklı bir mezhepten olduğu için IŞİD bu coğrafyada insanları katlediyor. Diyanet İşleri Başkanı’nın bununla ilgili açıklamasını duyamıyoruz. Acaba IŞİD ile ilgili bir kırmızı çizgisi var mı, merak ediyoruz” diye konuştu.

Cemevlerinin masraflarının yerel yönetimler tarafından karşılanması amacıyla hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyleyen Ağbaba, “Önümüzdeki dönemde bir hukuk mücadelesi başlatacağız. Hem Malatya’da hem Türkiye’nin her yerinde cemevlerinin masraflarını yerel yönetimler, nasıl ki diğer ibadethanelere yapıyorsa, kilisesi, havrası, camisine ne yapıyorsa, cemevlerine aynı şeyi yapmalıdır” diye konuştu.

‘İSRAİL DEVLETİ BİZİM DOSTUMUZ DEĞİLDİR’

Ağbaba, ‘cuma namazı izni’ genelgesi ile ilgili de bir değerlendirmede bulundu. “Herkes özgürce namazını da kılmalı, cuma namazına da gitmeli” diyen Ağbaba, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Başbakan bir açıklama yaptı. Cuma namazıyla ilgili bir genelge yayınlandı. Hiç kimsenin ibadetinin engellenmesi taraftarı değiliz. Herkes özgürce namazını da kılmalı, Cuma namazına da gitmeli. Konumu ne olursa olsun Cuma namazına gidilmeli. Türkiye’de aslında böyle bir problem yoktu. Cuma namazıyla ilgili bir genelge tartışmasının altında yatan gerçek; geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’nın ‘İsrail’e muhtacız’ demesidir. İsrail’e yıllardan beri ‘İsrail devleti bizim düşmanımızdır. Onlarla barışmayız. Asla onlarla bir araya gelmeyiz’ diyen AKP bir taraftan çark ederek, ‘İsrail devleti bizim dostumuzdur. İsrail halkı bizim dostumuzdur’ diyor. İslami vakıflara, derneklere, bu konuda öne çıkmış insanlara seslenmek istiyorum; AKP’nin düşüncesiyle ilgili bir söz söyleyecek misiniz? Örneğin bu sözü Cumhuriyet Halk Partili bir üye ‘İsrail devleti bizim dostumuzdur’ deseydi, ne tür tepki gösterirdiniz? Bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum. Buradan söylemek istiyorum, İsrail devleti bizim dostumuz değildir. AKP’nin dostu olabilir, Cumhurbaşkanı’nın ve Başbakan’ın dostu olabilir ama İsrail devleti bizim dostumuz değildir. İsrail halkı tabi ki bizim dostumuzdur. Bugün masum Filistinlileri katleden hiç kimse bizim dostumuz olamaz. Cuma namazıyla ilgili problem yoktu. İnsanlar, memurlar gayet rahat Cuma namazına gidebiliyordu. Cumhurbaşkanı, ‘İsrail’e ihtiyacımız var’ dedi. Bu ihtiyaç nasıl doğdu? Niye ihtiyaç duyuyorsun? Tamamen burada manipüle etmek için, bunu görmezden gelmek için, yoksul, inanmış, inancını yaşayan samimi insanların inancını kullanmak için böyle bir manevra yaptıklarını düşüyoruz.”

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı açıklamanın kendilerini hüsrana uğrattığını kaydederek, şunları söyledi:

“Türkiye’miz maalesef büyük bir süreçten geçmekte. Sosyal içtimai dengesizliklerle karşı karşıya kalmakta. Ortadoğu’da cereyan eden olaylar mezhepsel bir konuma getirildiği ve Türkiye’deki milyonlarca kitleyi oluşturan biz Alevileri büyük bir endişe içerisine maalesef sokmaktadır. Biz, Alevi çalıştayı olaraktan daha önceden Alevilere hükümet tarafından bazı haklar tanınacağını bildirmelerine rağmen, hükümet programlarına almalarına rağmen ne hazin ve garip bir tecellidir ki, maalesef Diyanet İşleri Başkanımız durup dururken ‘cem evleri bizim kırmızı çizgimizdir’ demesi yine Alevileri büyük bir hüsrana uğratmaktadır. Bundan büyük bir kaygı ve üzüntü duyduğumuzu da belirtmek istiyoruz.”

Meşeli, “Aleviler olarak laik sosyal hukuk devlet kavramlarına, aziz Atatürk’ümüzün devrim ve ilkelerine son derece de bağlı olduğumuz bilinen bir gerçektir. Biz Aleviler, bir hak elde etmek için, devletin askerini, polisini biz öldürmedik. Cem evleri yapılsın diye insanları öldürtmedik, onların kanına girmedik. Yine birileri gibi devleti bölmek için özerlikmiş, otonommuş, eyalet sistemi gibi böyle bir tavrımız yok. Alevilerin özerklikmiş, otonom, eyalet sistemi istediğini ben duymadım” dedi.

Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)