07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Dicle’de 4 Kalaşnikof ve 5 tabanca ele geçirildi

Dicle’de 4 Kalaşnikof ve 5 tabanca ele geçirildi

DİYARBAKIR'ın Dicle İlçesi'ne bağlı Kaygısız Köyü'nde silah kaçakçılığı yapan bir kişinin evine düzenlenen operasyonda, 4 Kalaşnikof, 5 tabanca ve 1 av tüfeği ile bu silahlara ait çok sayıda mermi ve şarjör ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı tarafından Dicle İlçesi Kaygısız Köyü’nde oturan bir kişinin silah kaçakçılığı yaptığına ilişkin elde edilen duyuma üzerine bu kişi ile suç aletlerinin ele geçirilmesi amacıyla ait ev ve eklentilerinde, adli makamlardan alınan izinle arama yapıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Arama faaliyetine; jandarma komando timleri, Dicle İlçe Jandarma Komutanlığı, KOM Şube Müdürlüğü ekipleri ile bomba arama köpeği ‘Alaz’ ve mayın arama köpeği ‘Ekip’ katılmıştır. Kaygısız Köyü’nde ikamet eden şüpheli şahsa ait ev ve eklentilerinde icra edilen arama neticesinde; 4 adet AK-47 Kalaşnikov piyade tüfeği, 8 adet AK-47 Kalaşnikov piyade tüfeği şarjörü, 313 adet AK-47 Kalaşnikov piyade tüfeği mühimmatı, 5 adet tabanca, 12 adet tabanca şarjörü, 4.638 adet 9 mm tabanca mermisi, 926 adet 7,65 mm tabanca mermisi, 1 adet ruhsatsız av tüfeği, evin altında bulunan ahırın taş duvarı içine gizlenmiş vaziyette suçtan elde edildiği değerlendirilen 68 bin 200 TL. ve 10 adet altın bilezik ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile ele geçirilen silah ve mühimmatlara el konulmuş, olay ile ilgili 1 şüpheli gözaltına alınarak adli işlemlere başlanmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve silah kaçakçılığı ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.”

DİYARBAKIR, (DHA)