07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » DEAŞ’lı Cabael, Durmaz ve Durgun’un otopsi raporları istenecek

DEAŞ’lı Cabael, Durmaz ve Durgun’un otopsi raporları istenecek

ANKARA Garı önünde 10 Ekim 2015'te DEAŞ (IŞİD) saldırısı sonucu yaşanan katliamla ilgili görülen davanın 5’inci duruşması sona erdi.

Şubat 2017’ye ertelenen duruşmada, mahkemenin aldığı kararla kendilerini patlatıp, ölen DEAŞ (IŞİD) bombacıları Mehmet Kadir Cabael, Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun’un otopsi raporlarının ve bunlara yönelik yapılan operasyonların tüm görüntü kayıtlarının istenmesine karar verildi. Mahkeme ayrıca, tutuksuz sanıklar Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın’ın mahkeme huzurunda ifadelerinin alınmasına hükmetti.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5’inci duruşması sona erdi. Gergin geçen duruşmada ifade veren sanıkların tamamı, suçlamaları kabul etmedi. Sanıklar, çapraz sorguları sırasında müşteki avukatlarının sorularının tamamına ‘Cevap yok’ ya da ‘Bilmiyorum’ diye karşılık verdi.

Sanık ifadelerinin ardından mahkeme, müşteki avukatlarının taleplerini aldı. Söz alan Avukat Nuray Özdoğan, sanıkların son 2 gündür sorulara cevap vermemelerinin ve çoğunun savcılık ifadelerini kabul etmeyip, benzer şekilde ifadelerini değiştirmelerinin, örgütlü şekilde davrandıklarının ispatı olduğunu söyledi. Avukat Özdoğan, ayrıca sanıklardan Hacı Ali Durmaz’ın mahkemeden çıkartılırken, kendisini tehdit ettiğini, Burak Ormanoğlu’nun da tam olarak ne dediğini anlamadıklarını; ancak kendilerine yönelik sözler sarf ettiğini söyledi. Özdoğan, söylediklerinin kayda geçilmesini istedi.

SORUMLULUĞU BULUNAN KAMU GÖREVLİLERİ DOSYAYA DAHİL EDİLSİN

Kovuşturmanın genişletilmesini talep eden Avukat Özdoğan, şöyle konuştu: “Bu sanıkların katliamcı örgütün üyesi olduklarını biliyoruz. Ancak davanın soruşturmasının eksik yapıldığını anlıyoruz. İhbarları dikkate almayan, Yakup Şahin’in kolayca Ankara’ya girişine göz yuman, katliamcıların engellenmesi için sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlilerinin de bu dosyaya dahil edilmesini istiyoruz. Savcılığın yapmadığı soruşturmanın burada yapılmasını, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör Şubesindeki görevliler ile istihbarat birimlerinin raporlarında sorumluluğu olduğu anlaşılanların da bu davaya dahil edilmesini talep ediyoruz.”

BİR KISIM SANIK YUNUS DURMAZ’IN ÖLDÜĞÜNE İNANMIYOR

Avukat Özcan Karakoç, bilirkişi raporlarında, iddianameye girmeyen çok sayıda görüntü ve fotoğraftan bahsedildiğini belirterek, “Bu görüntü ve fotoğraflar istenerek mahkeme dosyasına eklenmeli. Sanıkların sadece Ankara’ya gelişlerini gösteren kayıtlar değil, Ankara’dan gidişleri ve katliamdan sonraki güzergahları tespit edilmeli. Katliamda yer alan sanıkların kullandığı araçların takip kayıtları dosyaya girmeli. Bazı sanıkların ifadelerinde verdikleri isimler en azından tanık olarak dinlenmeli. Sanıkların kullandığı telefon hatlarının katliamdan 6 ay önce ve 6 ay sonrası HTS kayıtları istenmeli. Bu dosyanın en önemli sanıkları Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ile Mehmet Kadir Cebael patladı ama DNA’ları dosyada yok. Olay yeri görüntüleri yok. Bir kısım sanık Yunus Durmaz’ın öldüğüne inanmıyor. Bunlara yönelik yapılan operasyon görüntülerinin istenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Avukat Karakoç, ayrıcı olay günü gaz kullanan ve ambulansların gelişini zorlaştırdığı iddia edilen emniyet görevlileriyle yaralıların üzerinde geçtiği iddia edilen ve ‘akrep’ diye tabir edilen polis araçlarının belirlenebilmesi için olay yeri ve çevresini gören MOBESE görüntülerinin istenmeni talep etti.

GAZİANTEP CEZAEVİ’NDE KALAN SANIKLAR SİNCAN’A NAKLEDİLSİN

Avukat Yıldız İmrek ise Gaziantep Cezaevi’nde kalan bazı sanıkların, Ankara Sincan Cezaevi’ne naklini, ifadeleri talimatla alınan tutuksuz sanıklar Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın’ın da mahkeme huzurunda ifade vermelerine karar verilmesini talep etti.

MAHKEME AVUKATLARIN TALEPLERİ YÖNÜNDE KARAR VERDİ

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, taleplerin bir kısmının mahkemeye yazılı olarak iletilmesini istedi. Giray, sözlü taleplerin değerlendirilmesin için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın’ın bir sonraki celsede mahkeme huzurunda hazır edilmesine, tüm verilerin yeniden bilirkişi tarafından incelenmesine, sanık Yakup Şahin’in Ankara’da kaldığı otelin görüntü kayıtlarının istenmesine, Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ile Mehmet Kadir Cebael’e yönelik yapılan operasyon ve olaya ilişkin tüm görüntü ve kayıtların istenmesine, duruşmanın yine aynı salonda, aynı düzende 6-10 Şubat 2017 tarihinde görülmek üzere ertelenmesine karar verdi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Mahkeme heyetinin aldığı kararlar, salonda bulanan bazı müştekiler tarafından alkışlandı. Tüm avukat ve müştekiler, duruşma sonrası adliye önünde toplanarak, basın açıklaması yaptı. Grup basın açıklamasının ardından sloganlar atarak dağıldı.

Özkan ARSLAN / ANKARA, (DHA) –