07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » DBP’li Yüksek: Temmuz ayından bu yana 215 sivil öldürüldü

DBP’li Yüksek: Temmuz ayından bu yana 215 sivil öldürüldü

DEMOKRATİK Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde dün akşam 3 kadın öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamanda, Temmuz ayından bu yana çatışmalarda 215 sivilin öldüğünü söyledi.

DBP Eş Genel Başkanları Kamuran Yüksek ile Emine Ayna, Silopi İlçesi’nde Parti Meclisi üyesi Seve Demir ile Pakize Nayır, Fatma Uyarı ölümü nedeniyle Diyarbakır’da parti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Nursel Aydoğan, Feleknaz Uca, Sibel Yiğitalp, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

“ÖZ YÖNETİM MÜCADELESİNİN ÖNCÜSÜ KADINLARDIR”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksek, kadınların çatışmalarda hedef alındığını öne sürerek şunları söyledi:

“Yaşam için direnişin olduğu yerlerde kadın öncü olmuştur. Seve Demir ve arkadaşları yaşam için direnişin kendisi olmak için orada bulunuyorlardı. Çok doğal, duru bir direnişin çok doğal kadının yaşamla buluşma hareketi içinde şehit düştüler. Kadın yaşam özgürlük dedik, öz yönetim direnişleri kadının yaşam ve özgürlükle buluşması için en önemli topraktı. Bu yüzden bu kadar kadın hedef alındı. 73 kadın katledildi. Öz yönetim alanlarında keskin nişancılar kadınları hedefledi. Özyönetim direnişi yaşamını savunmaktı ve kadın bu direnişin damarlarında akan kandı. Kadınların kanını dökerek bu halkın yaşam damarlarını kurutmak istiyorlar. Ama bizler direnen kadınların kararlığında bu damarlarda gürül gürül akan kan olacaktır. Öz yönetim mücadelesinin öncüsü kadınlardır ve tarih bu 3 kadın siyasetçiyi bu özyönetim direnişinin sembolü olarak anacak.”

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, Temmuz ayından buyana yaşanan çatışmalarda 215 kişinin öldüğünü öne sürerek, şunları söyledi:

“Defalarca sivil insanlarımız katlediliyor, devlet bu katliamları gerçekleştiriyor diye açıklamalar yaptık. Buna karşı hükümetten gelen yanıt; önce orada sivil katledilmediği yönde oldu. Birkaç haftaya öncesine kadar hükümet bu iddiayı paylaştı kamuoyuyla, ‘Hiçbir sivil katledilmemiştir, sivil katliamı yoktur’ diye. En son geçen hafta içinde Başbakan’ın yaptığı açıklamasında, ‘Evet siviller var, ama bu sivillerin katliamlarda sorumlu değiliz, örgüt, orada direnenler sorumludur, başkaları öldürüyor diye beyanda bulundu. Bugün paylaşacağımız bilgilerle beraber, hükümetin bilerek, planlayarak, yerel idarecilerle beraber sivil insanlarımızı nasıl katlettiğini ortaya koyacağız. Bu 3 arkadaşımızın katlediliş biçimi, bugüne kadar yapılan katliamların tamamında bir göstergesidir. Temmuz ayından bu yana katledilen 215 sivil arkadaşlarımızdan biriydi bu 3 arkadaşımız.”

Kamuran Yüksek, Silopi’de ölen 3 kadının yaralıyken kendileriyle iletişime geçtiklerini, HDP’li İdris Baluken aracılığıyla İçişleri Bakanı ile Kumu Güvenliği Müsteşarıyla bir görüşme gerçekleştirdiklerini ancak, yaralıları alma imkanları olmadığını söyledi.

Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA)