07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Cizre olaylarını araştırma komisyonu istedi

Cizre olaylarını araştırma komisyonu istedi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yaşanan olayların araştırılması için, meclis araştırma komisyonu kurulması istemiyle TBMM Başkanlığı'na dilekçe ile başvurdu.

Bir süre önce, CHP’li milletvekilleriyle inclemelerde bulunduğu Cizre’den dönen Sezgin Tanrıkulu, Cizre’de yaşanan olayların araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na dün verdiği dilekçede, bir komisyon kurulması talebinde bulundu. Parlamento’da grubu bulunan 4 siyasi partilerin üyelerinden oluşan araştırma komisyonu kurulması isteyen Tanrıkulu, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yaşanan sokğa çıkma yasağının kaldırılmasıyla beraber ilçedeki enkaz da ortaya çıkmıştır. Gerek basının, gerekse CHP heyetinin ilçede gerçekleştirdiği incelemeler sonucu ortaya çıkan hakikat, Cizre’nin uzun yıllar telafi edilemeyecek kadar ağır bir yara aldığı yönündedir. Söz konusu yara hem insani, hem siyasi, hem de kültürel olmuş, ayrıca operasyonlar sonucu yüzlerce yurttaş da yaşamını yitirmiştir. Hükümetin, bölgede gerçekleştirdiği uygulamalar konusunda muhalefet partili milletvekillerinin gerçekleştirdiği incelemelere ve yaptıkları açıklamalarına ne yazık ki hükümet tarafından yeterli karşılığı da bulunmamıştır. Bu çerçevede, TBMM Başkanlığı aracılığıyla AKP, CHP, HDP ve MHP milletvekilinin dahil olacağı bir parlamento heyeti oluşturulması, oluşturulan bu heyetin bölgeye giderek incelemeler yapması, bölge halkıyla görüşmeler yaparak, alınması gereken önlemleri TBMM ve kamuoyuyla paylaşması büyük önem teşkil edecektir. Bu konuda ivedilikle, Parlamento’da grubu bulunan siyasi partilerden oluşan bir komisyon kurulmasını saygılarımla arz ederim.”

Mehmet TÜRK / DİYARBAKIR, (DHA)