07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » CHP’li Gök: İktidar Meclis’i kilitliyor

CHP’li Gök: İktidar Meclis’i kilitliyor

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, dört partinin grup başkanvekillerinin TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın başkanlığında yaptığı toplantıya ilişkin, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a, iktidar partisi milletvekillerinin, sayısal çoğunluğuna güvenerek, Mecliste şiddet uygulamasına asla geçit vermeyeceklerini belirten Gök, “İktidar partisinin yanlışları, sürekli karar değiştiren anlayışları, iki yıl önce getirdiği bir yasayı yeniden değiştirme anlayışları, kafa karışıklığı, siyasi konjonktüre göre yasa çıkarma anlayışı Meclisi kilitleyen faktörlerden biridir. Sayın Meclis Başkanı, bunları yerine getirecekler. Grup önerilerimizi de Meclis başlama saatinden iki saat önce verme kararı aldık” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclisin daha iyi çalışmasını kendilerinin de arzu ettiğini ancak hiçbir kanunda uzlaşı arayışı sürdürmeyen iktidar partisinin tutumunun, Mecliste çeşitli tartışmalara neden olduğunu savundu. Kahraman’ın, toplantıda, Meclisin daha verimli işleyişi konusundaki temennilerini dile getirdiğine işaret eden Gök, 14 Kasım 2011 tarihinde, bütün partiler tarafından mutabık kalınan, uygulamada da gördükleri konuları tekrar gözden geçirmek kaydıyla, belli periyotlarla toplanmak üzere ayrıldıklarını ifade etti.

“SAYIN MECLİS BAŞKANI, BUNLARI YERİNE GETİRECEKLER ÖNERİLERİMİZİ İKİ SAAT ÖNCE VERME KARARI ALDIK”

Gök, siyasi parti gruplarının 14 Kasım 2011’de gerçekleştirdiği toplantıda mutabık kalınan hususları devam ettirdiklerini söyledi. CHP’li Gök, Meclis Başkanvekillerinin uygulamalarında birlik sağlanması konusundaki hassasiyetlerini, gündem dışı konuşmaların ardından yerinden söz verilmesi gereken üyelerle ilgili bir tutumun belirlenmesi gerektiğini ilettiklerini bildirdi. Gök, bu uygulamanın grup başkanvekillerine göre değişmemesi gerektiğini söylediklerini belirterek, “Sayın Meclis Başkanı, bunları yerine getirecekler. Grup önerilerimizi de Meclis başlama saatinden iki saat önce verme kararı aldık.” dedi.

“İKTİDARIN SİYASİ KONJONKTÜRE GÖRE YASA ÇIKARMA ANLAYIŞI MECLİS’İ KİLİTLEYEN FAKTÖRLERDEN BİRİDİR”

Gök, içtüzüğün, Meclisin çalışmalarını engellediği, muhalefetin eline koz veren anlayışta olduğunun söylenemeyeceğini belirtti. Gök, muhalefetin, içtüzükten kaynaklı haklarını kullanacağını, halkın yararına gördüğü konularda üzerine düşeni yerine getireceğini vurguladı. Gök, bir çok yasanın, muhalefet partilerinin olumlu desteğiyle hayata geçtiğini belirtti. Gök, iktidar partisinin aslında Meclisi kilitlediğini ileri sürerek, “İktidar partisinin yanlışları, sürekli karar değiştiren anlayışları, iki yıl önce getirdiği bir yasayı yeniden değiştirme anlayışları, kafa karışıklığı, siyasi konjonktüre göre yasa çıkarma anlayışı Meclisi kilitleyen faktörlerden biridir” diye konuştu.

“3 YIL ÖNCE MUHALEFETİN ÖNERİLERİ DİKKATE ALINSAYDI HALKIN YARARINA YASALARI GÖRÜŞEBİLİRDİK”

Bunu tipik örneğinin TBMM Genel Kurulunda ele alınan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı olduğunu belirten Gök, 21 Haziran 2012′ de Mecliste İnsan Hakları Kurumu Kanunu’nun görüşmelerinde, eleştirilerini, önerilerini sunduklarını söyledi. Gök konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer 3 yıl önce muhalefetin önerileri dikkate alınarak hazırlansaydı, halkın yararına başka yasaları görüşebilirdik. 3 yıl önce yaptıkları hatayı şimdi düzeltmeye kalkıyorlar ama bunda da düzeltemeyecekler, bu da hatalı bir tasarı. BM’nin kabul etmesi mümkün değil. Meclisi çalıştırmaz hale getiren iktidar partisinin tutumudur” açıklamasında bulundu.

“DAVUTOĞLU ‘MECLİS’İN GÜNDEMİNE TORBA YASA GELMEYECEK’ DEMESİNE RAĞMEN TORBA YASA, GÖRÜŞÜLDÜ”

Toplantıda, Meclis Bakanı Kahraman’a “torba yasa”, “temel yasa” konularındaki görüşlerini de ilettiğini belirten Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Bundan sonra Meclisin gündemine torba yasa gelmeyecek” demesine rağmen Meclisin, torba yasa, temel yasaları görüştüğünü, bunun kanun tekniğine aykırı olduğunu belirtti. Gök, Davutoğlu’nun verdiği sözü tutmasını istediklerini vurguladı.

“MUHALEFETİN SESİNİN KISILMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ DEDİK”

Gök, Kahraman’a, iktidar partisi milletvekillerinin, sayısal çoğunluğuna güvenerek, Mecliste şiddet uygulamasına asla geçit vermeyeceklerini ifade ettiklerini belirterek, toplantıda ele alınan konulara ilişkin şu ifadeleri kullandı: “İktidar partisi mensupları, hemen her oturumda mutlaka muhalefeti sindirmek için sözlü, ondan sonra fiili saldırıya geçiyorlar. Bunun engellenmesi gerektiğini, bizim de kendi açımızdan engelleyecek güçte olduğumuzu kendilerini ifade ettik. Muhalefetin sesinin kısılmasına asla izin vermeyeceğiz dedik. Parlamentolar, iktidarın, hükümetin daha çok denetlenebildiği organlardır. Soru önergelerimize cevap verilmiyor, grup önerilerimiz reddediliyor, Meclisin denetim işlevi neredeyse kalmadı. Bunun önlenmesi gerektiğini ifade ettik. Mecliste muhalefetin sesinin mevcut şartların gerisine götürecek hiçbir uygulamanın içinde olmayacağını Meclis Başkanı’na ilettik.

MECLİS’İN DAHA İYİ ÇALIŞMASINI BİZ DE ARZU EDİYORUZ

Meclisin daha iyi çalışmasını biz de arzu ediyoruz. Ama bu konuda hiçbir kanunda uzlaşı arayışı sürdürmeyen iktidar partisinin tutumu, ne yazık ki Mecliste çeşitli tartışmalara neden oluyor. Bunların temelinde uzlaşı kültürünün yatmaması geliyor. Biz uzlaşıya açığız. Özellikle AB çerçevesinde gerçekleştirilecek tüm yasalarda, gerçek AB normları olması açısından CHP olarak elimizden gelen desteği vermeye kararlı olduğumuzu, Meclis Başkanı’na tekrar ifade ettik. Bugünkü görüşmede, genel değerlendirmeleri ve bir kaç usulü görüştükten sonra, periyodik olarak Meclis Başkanı’nı belirleyeceği günlerde toplanmak üzere dağıldık. İçtüzükle ilgili herkes temennisini ifade etti.”

ANKARA, (DHA)